Ayşe Hür ile Hulki Cevizoğlu, Milli Mücadele ve Cumhuriyet Dönemi'ni tartıştı


Habertürk ekranlarında Pelin Çift'in sunduğu "Öteki Gündem" programının bu haftaki konukları, Araştırmacı-Yazar Hulki Cevizoğlu ile Radikal gazetesi yazarı Ayşe Hür oldu.

Yaklaşık dört saat süren programa ilerleyen saatlerde Habertürk gazetesi yazarı Murat Bardakçı da telefonla bağlandı. Sert tartışmaların yaşandığı programda "Atatürk ve Cumhuriyet" üzerine konuşuldu.

Moderatör Pelin Çift, öncelikli olarak konuklara Milli Mücadele'nin başlamasıyla ilgili bir soru yöneltti.

MİLLİ MÜCADELE NASIL BAŞLADI?

Ayşe Hür, Milli Mücadele'nin başlangıç hikayesiyle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: "Bu tür tarihsel süreçlerde bir başlangıç tarihi seçmek gerçekten problemli bir şeydir. Yani hiçbir şeyin tek bir günde başladığını ve o tarihten önceki ile o günden sonrasının çok büyük bir farklılık olduğunu söylemek doğru değil."

Ayşe Hür, 19 Mayıs tarihinin, 15-20 Ekim 1927 tarihli CHP Kurultayı'nda Atatürk'ün okuduğu Büyük Nutuk'taki, "19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktım..." cümlesiyle bağlantılı olarak resmi tarihin başlangıç seçtiği bir tarih olduğunu belirtti. 

Ayşe Hür konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Sizin de bir az önce dediğiniz gibi buna itiraz edenler var. Bu itirazlardan en önemlisi, muhtemelen de en ciddiye alınması gereken, Milli Mücadele'nin önemli iki liderinden birisi olan Kazım Karabekir Paşa'nın itirazıdır.  Onun iddiasına göre Mustafa Kemal o sırada farklı bir gündem içerisindeydi. Başka kaynaklardan da bildiğimiz kadarıyla Mustafa Kemal'in, İstanbul'da bir çözüm yaratılabilir mi diye bazı görüşmeler yaptığı veya yapmayı planlandığı anlaşılıyor. Bunların arasında İstanbul'daki İtilaf Devletleri temsilcileri var, İngiliz istihbarat görevlileri var, İtalyan temsilcisi var, Fransızlar var... Ama bir yandan da acaba Harbiye Nazırı olursa gidişatı tersine çevirecek bazı siyasi manevraları orada yapabilir mi şeklinde bir şeyi var. Bu kınanacak bir şey değil."

Hulki Cevizoğlu ise Milli Mücadele'nin başlangıç hikayesiyle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı: "Kurtuluş Savaşı'nı Mustafa Kemal başlatmıştır. Kazım Karabekir başlatmamıştır... Kazım Karabekir çok önemli bir insandır. O olmasaydı Kurtuluş Savaşı'nda sonuç ne olurdu, ona bakmak gerekir. Çünkü Kazım Karabekir, Mustafa Kemal'i tutuklamakla görevlendirilen bir Osmanlı paşasıydı aynı zamanda. Onu orada tutuklasaydı belki kaderi değişecekti. Ama Mustafa Kemal'in aklına sonradan gelmiş bir fikir değildir bu Milli Mücadele."

"SARAYA DAMAT OLABİLİR, ÇOK RAHAT YAŞAYABİLİRDİ"

Hulki Cevizoğlu, Mustafa Kemal'in ihtilalci yapısının öğrencilik yıllarından itibaren kendisini gösterdiğini belirtti: "Mustafa Kemal Harp Okulu'na girdiğinden itibaren ihtilalci yapısını ortaya koymuş bir insan. O sırada gözaltına alınmış, duvar gazetesi çıkarmış, tek yapraklı gazete çıkarmış... Kendine aşırı güveniyor. Osmanlı'nın gidişatını kötü görüyor. Öğrencilik yıllarında defalarca başı derde girmiş ve bunlardan da korkmamış birisi. O da saraya damat olabilir, çok rahat yaşayabilirdi." 

MUSTAFA KEMAL VAHDETTİN'İN KIZIYLA EVLENMEK İSTEDİ Mİ?

Bu noktada Ayşe Hür, "Sabiha Sultan evet deseydi belki de olacaktı. Çünkü Ömer Faruk Efendi'ye aşık olduğu için o hanımefendi reddetmiş" açıklamasını yaptı.

İZMİR NE ZAMAN İŞGAL EDİLDİ?

Programın iki konuğu arasında İzmir'in işgali konusunda da görüş ayrılığı yaşandı. Ayşe Hür, "İzmir'e ilk 9 Kasım'da asker çıkarıldı" dedi. Buna karşılık Hulki Cevizoğlu ise bu tarihin 15 Mayıs 1919 olduğunu söyledi. 

Ayşe Hür İzmir'in işgaliyle ilgili olarak konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "9 Kasım 1918'de İzmir'e ilk işgal kuvvetlerinin askeri temsilcisi gelmiştir. Herkes de memnun olmuştur. İttihat ve Terakki'den yılmış olan halk ve oradaki gazetelerin hepsi 'iyi oldu' demiştir. Ta ki 15 Mayıs'taki resmi işgale kadar. "

Programın devamında Ayşe Hür, İngilizlerin Osmanlı topraklarını işgal düşüncesiyle ilgili olarak şunları söyledi: "Britanya İmparatorluğu içerisindeki çeşitli karar alıcıları uzun süre düşünüyorlar: İstanbul'u işgal etsek mi, etmesek mi?... Britanya'nın bu konudaki karar mekanizmaları arasında farklı görüşleri ileri sürenler var. Çünkü, İstanbul gibi İslam dünyası için çok önemli bir şehrin, halifenin başkentinin, işgal edilmesi milyonlarca Müslüman ahaliyi kızdırabilir, öfkelendirebilir. "

AMERİKA'NIN GİZLİ PLANI

Hulki Cevizoğlu, gizli bir elin resmi tarihten ABD'nin işgalciler arasındaki konumunu sildirdiğini belirtti: "Resmi tarih bize Amerikan savaş gemilerinin boğazlara geldiğini söylemedi... Resmi tarih bize Samsun'u Amerikan Savaş gemilerinin korumasında Yunan gemilerinin bombaladığını söylemedi."

"YUNANLILARI ZORLA ANKARA'YA İTTİLER"

Hulki Cevizoğlu, Yunanlıların Türkiye topraklarını işgal girişimiyle ilgili olarak da şunları söyledi: "Yunanistan yöneticileri diyor ki: 'Biz kendi halimizle zor uğraşıyoruz. Türkiye'yi işgal edecek kuvvetimiz yok. Bunlar bizi arkadan itiyor.' Arkadan itenler kim Yunanistan'ı? Bugün PKK'yı kullanan dış güçler, 1919'da da Yunanistan'ı kullanıyor. 1919'un PKK'sı Yunanistan'dı; Türkiye'yi işgal bakımından. Çünkü adamlar, 'bizim halimiz yok bizi bırakın' diyor. Onlar da savaştan çıkmışlar, ama 'bizi ittiler' diyorlar. Adamları zorla Ankara Polatlı'ya kadar ite ite getirdiler."


Yorumlar