30 Ekim 2012 Salı

Kurtlar Vadisi'nin Senaristleri Merak Edilen Soruları Cevapladı

Türkiye'nin fenomen dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun senaristleri Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan Kanal 24'te Yiğit Bulut'un sunduğu "Sansürsüz" programına konuk oldu.

Yayınlandığı 10 yıl boyunca milyonları ekranlara kilitleyen Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin bu kamera arkasındaki kahramanları, diziye dair önemli açıklamalarda bulundu.
KURTLAR VADİSİ'NİN ŞİFRELERİ

Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan programın başında Kurtlar Vadisi'nin doğuş hikayesini anlattı. Ardından yeni sezonun ilk bölümünde yer alan (Başkan'ın öldürülmesinin ardından) Polat Alemdar ile Eşref Bey'in konuşma sahnesi ekrana getirildi. Yiğit Bulut, sahnede ne anlatılmak istendiğini sordu. Bahadır Özdener buna karşılık, "Benim için orada en çarpıcı başlık, Türkiye bölgesel güç olmak zorunda. Bu bir tercih, bir politika, bir bakış açısı değil. Zamanın ruhunun, bölgesel şartların, küresel şartların bize dayattığı bir gerçek. Ya var olacağız ya da yok olacağız. Var olmanın da yegane şartı bölgesel güç olmamız. Bunu biz tekrar tekrar dizinin içerisinde vurguluyoruz" diye konuştu. Özdener konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Türkiye içerisinde bu ikiye bölünen bir konu. Kendi kendimize yetelim bir politika, bölgeye yetelim bir başka politika. Ben burada bir senarist olarak vurgulamak istiyorum ki, bu bizim tercihimiz doğrultusunda bir karar değil. Bu bizim yapmak zorunda olduğumuz bir husus."

KURTLAR VADİSİ FİLİSTİN'E YABANCI BASININ TEPKİSİ

Bahadır Özdener, Kurtlar Vadisi Filistin filmiyle ilgili olarak dış basının tepkisine de değindi: "Filistin filminin basın gösteriminde herkes çeşitli sorular soruyor, fakat soruların hepsi İsrail'le ilgiliydi. 60 yıldır 80 yıldır orada bir mesele var ve bu Filistin eksenli bir mesele. BBC muhabiri bir soru sordu: 'Siz bu filmi para için mi yaptınız?' Ben de evet para için yaptık, çok fazla para var bu işte dedim. Oradaki basın mensuplarının da basın mensupluğundan ziyade istihbarat ajanı gibi davrandığını gördük. Sanki sizinle mülakata değil, size soru sormaya değil sizi manipüle etmeye, tehdit etmeye, korkutmaya ve hatta kendi fikirlerini kendi eksenlerinde söylemeye geliyor. Bu bizim 10 yıllık sürecimizde yabancı basın eksenli hep karşılaştığımız şeyler."

KURTLAR VADİSİ PUSU NE ZAMAN BİTECEK?

Yiğit Bulut, Twitter'dan gelen, "Dizi ne zaman bitecek?" sorunu Kurtlar Vadisi Pusu senaristlerine yöneltti. Bahadır Özdener, "Geçen bir profesör Kürt meselesi çözülmezse Kurtlar Vadisi bitmez demiş. Bu bölgede meseleler bitmez. Kurtlar Vadisi ne zaman biter, biz bilmiyoruz. Bunun bir cevabı yok. Tabii ki Kurtlar Vadisi de her canlı gibi ölümü tadacak. Belki konsept sonlandırmak yani diziyi tamamen nihayetlendirmek değil de konsept değiştirmek daha doğru" diye konuştu.

"ANLATACAK BİR SÜRÜ HİKAYEMİZ VAR"

Cüneyt Aysan ise dizinin takipçilerinin merakla beklediği bu soruyu şu şekilde cevapladı: "Bizim daha anlatacak bir sürü hikayemiz var. Hikayemiz de toplumda teveccüh bulursa ve anlatacak yani bunu gösterecek bir mecra bulursak bunu anlatacağız. Çünkü daha yolun başındayız. Daha yeni yeni hikayeler anlatmaya başladık ve çantamız dolu. Seyircimiz de sağolsun bizi hiç yalnız bırakmadı."

KURTLAR VADİSİ SURİYE ÇEKİLECEK Mİ?

Yiğit Bulut'un, son günlerde sıkça konuşulan, "Kurtlar Vadisi Suriye filmi çekilecek mi?" sorusuna karşılık Bahadır Özdener şunları söyledi: "Biz düşünüyoruz, çalışıyoruz da Kurtlar Vadisi Suriye eksenli bir şey. Ama söylemek istediğimiz şeyler daha çok meselenin arka planını anlatmak olacak. Bunu da dizide zaman zaman anlatıyoruz. Haricen bir şey anlatmamız bir fikir ya da bir inanç doğrultusunda olursa tabi ki anlatırız. Bizim anlatmaktan çekineceğimiz bir konu yok. Sadece şu anda dizide anlattığımız yeterli geliyor. Ama dizide anlatılmayacak kadar tehlikeli bir şeyler anlatmak istersek hemen filme yöneliriz. Yani sinemayı bir mecra olarak kullanırız."

Cüneyt Aysan ise bu soruya karşılık, "Aynı oyuncuları hem dizide hem de filmde kullanmak çok yorucu. Biraz da onların fikrini almak lazım" cevabını verdi.

"GLADİO YENİ BİR ŞEKİL ALIYOR"

Bahadır Özdener, Gladio ile ilgili olarak, "Bugün gelinen nokta eski Gladio'nun nasıl yeni Gladio şeklini aldığını gösteriyor. Biz eski Gladio'yu öyle ya da böyle tanımlıyorduk. İngiltere, Amerika, Rusya, İsrail, Almanya, Fransa, Türkiye'deki nüfuz çatışmasından vazgeçmediği sürece Gladio yeni bir şekil alacaktır" açıklamasını yaptı. Özdener konuşmasına şöyle devam etti: "Biz 2023 projeksiyonu, 2053 projeksiyonu, 2071 projeksiyonu sunarken dünya da buna çalışıyor. Dünya'nın çeşitli güçleri de buna çalışıyor. "

Yiğit Bulut'un, "Sizin bir tarikatla ilginiz var mı?" sorusuna karşılık Bahadır Özdener, "Raci ve Necati Beylerin büyük babaları Elazığ'da bir misyon sahibi. Dolayısıyla da kendileri de aynı zamanda büyük bir ailenin evlatları. Bu tarikat meselesi aldı başını yürüdü. Halbuki kendi öz kimlikleridir. Yani ailelerinin sahip olduğu bir misyon" açıklamasını yaptı.

KURTLAR VADİSİ PUSU'NUN GELECEĞİ

Bahadır Özdener, dizinin geleceğiyle ilgili olarak da açıklama yaptı: "Dizinin 10. yılına vardık. Aslında biz yokuşu çıktık. Bu noktadan sonra yokuştan aşağıya ineceğiz. Daha rahat gideceğiz. Seyircimiz de ilk 10 yılın gerginliğiyle seyretmeyecek diye tahmin ediyorum. Daha rahat, daha vizyonu açık bir şekilde seyredecek. Polat Alemdar, bu karanlık ve puslu vadide var olabilmek için ilk 4 yılda fiziki becerisini ön plana koydu. Aklını ve stratejik kabiliyetini sakladı. Sonraki 4 yılda bu konjonktüründe müsait olmasıyla aklını ve stratejik kabiliyetini ön plana koydu. Son 2 yılda da yaşı ve pozisyonu itibariyle Polat Alemdar artık toplumuna, kendi kitlesine, kendi arkadaşlarına mesaj vermeye başladı. Bundan sonrasında da Polat Alemdar'ın misyonu, kendisine vekalet edecek, bayrağı kendisinden ileriye taşıyacak ekip ve ekipler oluşturmak olacaktır."

VADİ OPERASYONU'NU KİM BAŞLATTI?

"Aslan Bey'e kütüphanede operasyon başlasın diye mesaj gönderen kimdi?" sorusuna karşılık Bahadır Özdener, yeni bölümlerde bunu işlediklerini ve dikkatli seyircilerin bunu yakalayacaklarını belirtti.

NOT: Programın tamamını Kanal 24'ün internet sitesinden izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı