Mehmet Eymür'den Önemli Açıklamalar


Bir dönemin önemli isimlerinden olan emekli MİT görevlisi Mehmet Eymür, TVNET'te Ferhat Ünlü'nün sunduğu İstihbarat programının konuğu oldu.

Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek'in de katıldığı programda Mehmet Eymür, Milli İstihbarat Teşkilatı'nda görev yaptığı dönemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MEHMET EYMÜR KİMDİR?

Programın başında Mehmet Eymür'ü tanıtan kısa bir VTR yayınlandı. Eymür, yayınlanan VTR'de şu şekilde tanıtıldı: "Mehmet Eymür... Milli İstihbarat Teşkilatı'nda uzun yıllar kritik görevlerde bulunmuş çok önemli bir isim. Türkiye'nin istihbarat ve güvenlik tarihinin son yarım yüzyılındaki pek çok gelişmenin yakın tanığı. Eymür, 1960'ların başında girdiği MİT'te pek çok operasyonda rol aldı. Takip memurluğundan Kontrterör Merkezi Başkanlığı'na kadar yükseldi. CİA'ye çalışan Sabahattin Savaşman'ı yakalayan ekipte yer aldı. 12 Mart Muhtırası'ndan sonra adı işkenceyle özdeşleşmiş; Ziverbey Köşkü'nde sorgulamalara katılmış. Hiram Abas'la girlikte THKPC lideri Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü Kızıldere Operasyonu'nda yer aldı. Behçet Cantürk ve Dündar Kılıç'ın gözaltına alınıp sorgulandığı Babalar Operasyonu'nu başlattı. Kamuoyunda 1. ve 2. MİT Raporları olarak bilinen istihbarat raporlarını yazdı. PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik iki ayrı suikast girişimini yönetti. Susurluk kazasından sonra emniyetteki Mehmet Ağar ekibinin faaliyetlerini anlattı, kendisi de emniyetteki ekip tarafından Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ı kullandığı için eleştirildi. Mehmet Eymür, eski arkadaşı Şenkal Atasagun MİT Müsteşarlığı'na getirildikten sonra Washington'a atandı. Daha sonra MİT'ten emekli oldu ve Türkiye döndü. Ergenekon Davası'nda tanık olarak dinlendi. Eymür, bütün bu yönleriyle Türk istihbarat tarihinin en tanınmış isimlerinden biri, belki de birincisi...."

MEHMET EYMÜR HİRAM ABAS'I ANLATIYOR

Ferhat Ünlü, Mehmet Eymür'e, 26 Eylül 1990'da suikaste uğrayan ve yakın bir ilişkisi olduğu Hiram Abas'ı sordu. Mehmet Eymür, çalışma arkadaşı Hiram Abas'la ilgili şunları söyledi: "Hiram Bey lafını esirgemeyen ve çok düzgün bir insandı. Bazı insanlar onun isminden rahatsız olurlardı; Ermeni mi, Yahudi mi diye soranlar olurdu. Onun dedesi mason olduğu için bu ismi koymuş. O, bundan gocunmadı. Çünkü özgüveni olan bir insandı. Tam ismi aslında Mustafa Hiram Abas. Ama Hiram denilmesinden hiç rahatsız olmazdı. Çünkü masonlukla da hiçbir ilgisi yoktu. Sporcu bir insandı. Gençliğinde Fransa'da okurken ailesinin yükünü azaltmak için profesyonel boks müsabakaları yaparak geçimini sağlıyordu. Ayrıca benim kardeşim olmadığı için bir 'abi' gibiydi benim için. Yurtdışından döndüğümde ilk gelip hudutta beni karşılayan Hiram Bey'di. Başkalarının yanında resmi konuşurduk, ama beraber olduğumuz zaman 'abi' diye hitap ederdim."

HİRAM ABAS'I KİM ÖLDÜRDÜ?

Mehmet Eymür, Hiram Abas'ın suikast sonucu ölümüyle ilgili olarak da, "Hiram Bey'in belli bir mevkiye gelmesini arzu etmeyen insanların yaptığını söylemek mümkün" diye konuştu.

ZİVERBEY KÖŞKÜ SORGULAMALARI

Ferhat Ünlü, "12 Mart 1971'deki muhtıranın ardından yaşanan Ziverbey Köşkü sorgulamaları... Bu sorgulamaların işkenceli sorgulamalar olduğu söylendi. Siz de o köşkte bulunuyordunuz. Bu işkenceli sorgulamalar neydi?" sorunu yöneltti. Mehmet Eymür bu soruya karşılık, "Sorgu ile işkenceyi ayırmak lazım. Orası bir sorgu bürosu zaten. İstanbul'da Merkez Komutanlığı doluydu, Emniyet doluydu, her yer de tutuklular vardı. Bir tek Ziverbey değil" diye konuştu. Mehmet Eymür konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Ben iyi bir sorgucuydum. Sorgu zaten pek böyle iç açıcı, oturup da sohbet masasında yapılan, bir şey değil. Bir hücre gibi küçük bir odada kalıyor, kimseyle konuşmuyor, tuvalete bile kontrollü gidiyor. Bu zaten normal bir insan için bir işkencedir. Kesinlikle söyleyebilirim ki, zaman zaman bu tip aşırı davranışlar da bulunan insanlar oldu."

ŞEMDİN SAKIK NASIL YAKALANDI?

Mehmet Eymür, Şemdin Sakık'ın yakalanmasıyla ilgili olarak da önemli açıklamalarda bulundu: "Şemdin Sakık Barzani'ye sığınıyor. Barzani'nin resmi yayınladığı belge var. Şemdin Sakık bize sığınmıştır, Abdullah Öcalan'la görüş ayrılıkları olduğu için diye. Ondan sonra da Barzani bize verdi. Bizimkiler de gidip aldılar. Aynı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da bize verilmesi gibi. Gidip de bir operasyonla alınma diye bir şey yok."


"MAHMUT YILDIRIM'I YURT DIŞINDA KULLANDIK"

Ferhat Ünlü, Mehmet Eymür'ün, "Mahmut Yıldırım'ı yurt dışında kullandık" demesi üzerine, "Nerede kullandınız?" diye sordu. Mehmet Eymür de, "Suriye'de kullandık, Lübnan'da kullandık" dedi.

NOT: Programın tamamını TVNET'in internet sitesinden izleyebilirsiniz.

Yorumlar