31 Ocak 2013 Perşembe

İSKENDER PALA VE TARİHİ ROMAN


CNN Türk ekranlarında yayınlanan Enver Aysever'in sunduğu 'Aykırı Sorular' programına konuk olan Yazar İskender Pala, tarihi roman hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

TARİHİ ROMAN VE GERÇEKLİK

Türkiye'nin en önemli tarihi roman yazarlarından biri olan İskender Pala, tarihi romanlar ve gerçeklik üzerine şu açıklamaları yaptı: “Bana göre tarih vebal isteyen bir şeydir ve yaşanıp defteri kapanmıştır, bitmiştir. Dolayısıyla tarihin bir zamanı, bir mekanı, bir de kişisi varsa, ki bu bir hikayedir aynı zamanda, bu kişinin bu zaman içerisinde o mekanda neler yaptığını artık değiştiremeyiz. Fakat tarih öyle bir şeydir ki, öğrenmeye kalktığınızda sadece kronoloji olarak karşınıza çıkar. Yıl bilmem kaç şu zafer, yıl bilmem kaç şu yenilgi, yıl bilmem kaç falanca öldü, falanca doğdu... Bu bir anlatımdır. Anlatıma ihtiyacımız yoktur, anlama ihtiyacımız vardır. Anlam denilen şey, aslında tarihin içerisinde çok gizli bir yerdedir ve kelimelerle yapılır. Tarih anlatımları bugüne kadar hep, adını ister resmi tarih deyin ister aktarımcı tarih deyin, olayların bir dizgesinden ibaretmiş gibi göründü. Kurmaca, o tarihi sizin için anlaşılır kılan şeydir. Yani anlamanıza yardımcı olay şeydir. Onun için tarihi bir roman, anlattığı dönemin veyahut devrin okuyucu tarafından anlaşılmasını en iyi sağlayabilen romandır.”

Enver Aysever'in, “Elif Şafak'ın 'Aşk' romanında domates var, fakat o çağda Anadolu'da domates yok. Bu romancı için bir zaaf mıdır, bir yanlış mıdır, bir hata mıdır?” sorunu İskender Pala şu sözlerle cevapladı: “Anakronizm, daima tarihle iç içe yürüyen bir şeydir. Siz ister istemez falancı mimari eser yapılmadan roman kahramanlarınızdan bir tanesini oranın içerisinde gösteriyorsanız, bu iyi araştırmadığınız anlamına gelir. Bunlara romancının dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Her şeyden önce tarihi romanlar yazan bir edebiyatçı, mutlak surette tarihin gerçeklerini ve o çağa ait verileri kullanarak onu yapmalıdır. Onun dışından herhangi bir şeyi oraya yansıtmaya hakkı yoktur."

Enver Aysever: "Şah İsmail'le Yavuz'un karşılaşması... Yavuz'la Şah İsmail karşılaşıyor ve bir sonuç ortaya çıkıyor. Bu sonucu da biz biliyoruz. Mesela bir romancı kalkıp, 'ya o savaş tersten sonuçlansaydı' diye kurgulayamaz mı?"

İskender Pala: "Bunu kurgulayabilirsiniz. Ama bu tarihi roman olmaz, fantastik roman olur."

İSKENDER PALA'NIN KİTAPLARINDAN BAZILARI

Şah ve Sultan
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Ah mine'l-Aşk
Kitab-ı Aşk
Od
Aşkname

NOT: Programın tamamını CNN Türk'ün web sitesinden izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı