25 Şubat 2013 Pazartesi

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ


Saç dökülmesi, günümüzde birçok insanın hayatının farklı evrelerinde karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Büyük oranda erkeklerde görülmesine karşın kadınlarda da görülebilir. Yapılan araştırmalar, ülkemizde her üç kişiden birinin hayatının farklı evresinde bu rahatsızlığa yakalandığını ortaya koymakta.

Saçlar dış görüntünün önemli bir parçasıdır. Bu sebeple de saç dökülmesi kişilerde daha çok psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Yani saç dökülmesi salt fiziksel bir rahatsızlık olarak değerlendirilemez.

Kişi saç dökülmesi yaşayıp yaşamadığını kendince de teşhis edebilir. Günde 50 ile 100 arasında saç teli kaybı normal bir kayıptır; her insanda görülebilir. Fakat kaybedilen saç teli, bu rakamların çok fazla üstüne çıkıyorsa saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıyayız demektir. Bu durumda fazla zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Çünkü saç dökülmesi çeşitli faktörlere bağlı olabilir.

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: Genetik faktörler, vitamin eksikliği, stres, hormonal değişimler, kullanılan bazı ilaçlar vs. Ancak tüm bu faktörler arasında genetik faktörler öne çıkar. Saç dökülmesi rahatsızlığı yaşayan bireylerin büyük çoğunluğunda genetik faktörler etkilidir.

En sık rastlanan erkek tipi saç dökülmesinin en büyük nedeni de genetik faktörlerdir. Erkek tipi saç dökülmesinde önce şakaklar ve tepe kısmı açılmaya başlar. Bu açılma -kişiden kişiye değişmekle birlikte- zamanla daha da artar.

Saç dökülmesinin sebeplerinden biri de demir ve protein eksikliğidir. Bu değerlerin normal sınırlar içerisinde olup olmadığı kontrol edilmeli.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Saç dökülmesine karşı ne yapılmalı? Bunun için öncelikli olarak saçların sağlıklı bir şekilde bakımı yapılması gerekir. Yani temiz tutulmalı, sıkça fön çekilmemeli ve boya yapılmamalı vs. Bunun dışında dengeli beslenmek gerekir.

Fakat genetik dökülme de yapılabilecekler sınırlıdır. Günümüzde genetik dökülmenin yüzde 100 önüne geçilebilecek bir tedavi yok. Belli başlı kremler, ilaçlar, şampuanlar 'saç dökülmesini engelliyor ve saç çıkartıyor' iddiasıyla piyasada yer alsalar da bunların başarısı da tartışmalıdır; bireyden bireye farklılıklar göstermekte ya da uzun ömürlü olmamakta.

SAÇ EKİMİ

Mevcut şartlarda genetik saç dökülmesi yaşayanlar için en kesin çözüm olarak saç ekimi gösterilmekte. Saç ekiminde sıkça kullanılan iki yöntem vardır: FUT ve FUE yöntemleri.

Her geçen yıl tıpta yenilikler olmakta. Saç dökülmesi üzerine de dünyanın çeşitli yerlerinde uzman doktorlar tarafından çalışmalar yapılmakta. Bu çalışmaların kimisi halen devam etmekte. Kim bilir belki de bundan 5 sene sonra saç dökülmesi diye bir rahatsızlık kalmayacak... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı