Çanakkale Şehidinin Günlüğü Ortaya Çıktı

Çanakkale Savaşı'nda şehit olan bir askerin cephede tuttuğu günlük 98 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Uzun bir süre sonra ortaya çıkan bu günlüğün sahibi ise 71. Alaydan Teğmen İbrahim Naci. İbrahim Naci, savaş öncesinde ve Çanakkale'de tüm yaşadıklarını günü gününe yazdı.
Çanakkale Şehitliği

21 yaşındaki teğmen Çanakkale Savaşı'na katılmak için İstanbul'dan yola çıkmıştı. Yola çıkış anında hissettiklerini günlüğüne şu şekilde yazmıştı: "Akbaş'ta bize Şirket-i Hayriyye'nin 70 Numaralı vapuru tahsis edilmiş. Dünya ne garip, İstanbul'da ruhumuzu dinletmek, biraz hava almak için bindiğimiz bu vapur bizi şimdi nereye götürecekti? Kim bilir belki de bir daha geri dönmemek üzere beni, garip illerin kimsesizlikleri içine atacaktı."

İbrahim Naci'nin günlükleri 24 Mayıs 1915'de başlıyor ve 21 Haziran'a kadar devam ediyor. Son satırlarını da şehit düşmeden çok kısa bir süre önce yazdı. İşte o satırlar:
Saat 07:00 geceden beri düşman taarruz ediyor. Şimdi gidiyoruz. Allah hayır eylesin. 
Saat 11:00 Muharebeye girdik. Milyonlarca top ve tüfek patlamaları. Şimdi birinci onbaşım yaralandı. Allahaısmarladık. 

İbrahim Naci, yapılan taarruz sırasında şehit düştü. Günlüğüne ise komutanı Yüzbaşı Bedri devam etti. Yüzbaşı Bedri'nin İbrahim Naci için günlüğe düştüğü not şöyleydi: 
Zavallı Naci! Evladım gibi sevdiğim yavrum. Defterine emanet ettiğin gizli duyguları bir peder, bir ağabey yakınlığıyla okudum. Bana darılmaz ve hatalı bulmazsın değil mi? Naci, sen ve emsalin ölmediniz. Bir iki kazma darbesiyle oyulmuş bir çukura gömülmediniz. Siz büyük Türklüğün, Müslümanlığın sinesinde hürmet ve saygıyla yaşayacaksınız.

Fakat Yüzbaşı Bedri de 2 Temmuz 1915 günü şehit düştü. Bu sefer günlüğe Bölük İmamı Mustafa Memduh devam etti. 

Peki günlükler nasıl ortaya çıkmıştı? Teğmen İbrahim Naci, savaşa giderken şehit düşmesi halinde günlüğünün İstanbul Beşiktaş'taki evine ulaştırılmasını istedi. Ailesi de günlüğü Çanakkale Savaşı Koleksiyoncusu Seyit Ahmet Sılay ile paylaştı.

Çanakkale Savaşı'nın önemli bir tanığı olan bu günlükle ilgili daha ayrıntılı bilgiler, NTV Tarih dergisinin Mart sayısında yer alıyor.

Yorumlar