25 Mart 2013 Pazartesi

İSRAİL TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEDİ22 Mart 2013 Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi Marmara baskınında yaşananlardan dolayı özür diledi ve tazminat ödemeyi kabul etti. Başbakan Erdoğan da bu özrü kabul etti.

İsrail'in üç yılın ardından gelen özrüyle ilgili olarak Başbakan Erdoğan, "İsrail Başbakanıyla görüşmemizde bizden özür dilendi. Ben de Türk halkı adına bu özrü kabul ettim" diye konuştu.

İsrail'in özür dilemesinde ABD Başkanı Barack Obama'nın önemli bir etkisi oldu. Nitekim söz konusu gelişme Barack Obama'nın üç günlük İsrail ziyareti sırasında gerçekleşti. Obama yaptığı açıklamada, "Umarım Erdoğan-Netanyahu görüşmesi işbirliğini derinleştirir" diye konuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu özür dilemekle kalmadı ve Türkiye'nin yerine getirilmesini istediği tazminat ödeme şartını da kabul etti. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "İki Başbakan tazminat/ademi-i mesuliyet bir anlaşma yapılması hususunda da mutabık kalmıştır" ifadelerine yer verildi.

MAVİ MARMARA BASKINI

31 Mayıs 2010 günü Gazze'ye insani yardım taşıyan 8 gemiden oluşan konvoya uluslararası sularda İsrail askerleri tarafından baskın düzenlenmiş ve bu baskın sırasında 9 gönüllü öldürülmüştü. İsrail'in uluslararası sularda yaptığı bu saldırı tüm dünyada büyük tepki toplamıştı. Türkiye, İsrail'in bu saldırısına büyük tepki göstermiş ve İsrail'le diplomatik ilişkiler ikinci katip düzeyine indirilmişti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı