12 Temmuz 2013 Cuma

İskilipli Atıf Hoca Neden Asıldı?


İskilipli Atıf Hoca kimdir? İskilipli Atıf Hoca neden idam edildi?

Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, Mehtap TV'de yayınlanan 'Tarih Aynası' programında İskilipli Atıf Hoca'nın neden idam edildiğini açıkladı. İşte Armağan'ın açıklamaları:

"İskilipli Atıf Hoca, son Osmanlı alimleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Kurtuluş Savaşı yıllarında Kuva-yi Milliye'nin yanında yer almış ve o örgütlenmeleri bir din adamı olarak desteklemiş birisidir."

"İnkılaplar henüz başlamışken ve basında bir kısım yazarlar tarafından, 'Şapka inkılabı yapılacak', 'Türkler şapka giyecek' gibi tartışmalar cereyan ederken, henüz 1921-1922 yıllarında, oturuyor ve şapka aleyhine 'Frenk Mukallidliği ve Şapka' isimli bir kitap kaleme alıyor. Bu kitabı 1924 yılında bastırıyor ve kitap o dönem Süleyman Nazif gibi bir kısım kişiler tarafından tenkide uğruyor. Hatta Süleyman Nazif'in eleştiri o kadar şiddetli, o kadar ağır ki -daha sonra buna çok pişman olacaktır- İskilipli Atıf Hoca'yı adeta ihbar ediyor, hedef gösteriyor."

"Bunun üzerine İstiklal Mahkemesi, 1925 yılında Şapka İnkılabı aleyhine Rize'de ve diğer yerlerde çıkan isyanların sebebi olarak İskilipli Atıf Hoca'nın Şapka İnkılabı'ndan 1,5 yıl önce yazmış olduğu kitabı suçluyor. İskilipli Atıf Hoca'yı bu yüzden içeri alıyorlar ve sorguluyorlar. Fakat önce bir suç unsuru bulamıyorlar. Çünkü kanun geriye doğdu işletilemez. Ama İstiklal Mahkemesi'nde savcı İskilipli Atıf Hoca'nın 10 yıl kürek hapsini istedi. Her zaman savcılar yüksek ceza ister ve hakim de çeşitli hafifletici sebeplerle bu cezayı indirmeye çalışır. Ama burada kural tersine işletilmiştir ve 10 yıl kürek hapsi istenen İskilipli Atıf Hoca, İstiklal Mahkemesi'nde idam cezasıyla cezalandırılır. Bunun temyizi de olmadığı için hemen o gece idam edilir. Bu aslında adli bir hatayı da beraberinde getirmiştir. "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı