23 Temmuz 2013 Salı

Piri Reis Neden Öldürüldü?


Yavuz Bahadıroğlu, TVNET ekranlarında yayınlanan 'Tarihçe' programında, "Kanuni Sultan Süleyman Piri Reis'i neden öldürdü?" sorusunu şu şekilde cevaplandırdı: 

Bu konuda bazı rivayetler var: 'Hürrem Sultan, Piri Reis'in başarısının önüne geçmek için Kanuni'nin aklına girdi ve onu öldürttü. Dünya haritasını elinden alarak Rusya'ya gönderdi.' Bu bir şehir efsanesidir. Böyle bir şeye hiçbir Valide Sultan yeltenmez. Hiçbir Valide Sultan'a bunu konduramazsınız. 

Piri Reis1552 yılında Portekizlilere ait Hürmüz Kalesi'ni kuşattı. Maalesef Portekizliler para verdikleri için kuşatmayı yarım bıraktı. İyi insanların da hatalı tarafları vardır. Bunu kabul etmemiz lazım.

Basra'ya dönen Piri Reis, tamire muhtaç donanmanın başında durmadı ve ganimet yüklü gemilerle birlikte Mısır'a geçti. Mısır'a geçerken gemilerden biri battı. Bunlar kusur sayıldı.

Mısır Beylerbeyi Mehmet Paşa, Piri Reis'in aleyhine rapor vermişti. Kanuni Sultan Süleyman bu olayları araştırdı, iddiayı yerinde buldu. 1554 yılında da idam edildi.

PİRİ REİS KİMDİR?

1465 yılında Gelibolu'da doğan Piri Reis, Osmanlı Devleti'nin önemli denizcilerinden biri oldu. Mora Seferi'ne, Mısır Seferi'ne ve Rodos Seferi'ne katıldı. 1513'te gerçeğe en yakın ilk dünya haritasını çizdi. 

15 yorum:

 1. GÜZEL YAZMIŞLAR AMA KISA

  YanıtlaSil
 2. sağolun fena değil xxd:)

  YanıtlaSil
 3. bence bir insanın yaşamına kıymak bukadar kolay olamaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eger kendi cikarlari icin devletin emrini yerine getirmemisse yani rusvet almissa yasamina kiymak cok kolaydir

   Sil
  2. Rusvet almissa cok kolay olur

   Sil
 4. Way be ne adammış

  YanıtlaSil
 5. Bence hürrem böyle bişey yapmaz ne de olsa

  YanıtlaSil

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı