17 Temmuz 2013 Çarşamba

Turgut Özal Yıllar Önce Kürtçe TV Kurmak İstediMerhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yıllar önce yaptığı bir konuşmada Kürtçe TV konusundaki düşüncelerini paylaşmıştı. İşte Özal'ın o konuşması: 

"Yarın Kürtçe yayınlar Türkiye'ye doğru gelirse ne yapacağız? Bu insanlar bizim vatandaşlarımızsa, bin senedir beraber yaşıyorsak, niye ayrım yapalım?"

"Bunların tabii bir isteğiyse bu, bunu niye karşılamayalım? 32 saatlik televizyon yayını 500 saate çıktı. 500 saatin içerisinde bir saatçik yayın yapmamız yanlış mı olur?" 

"Bu işin terörle de bir alakası yoktur. Özellikle terörün karşısında olanların bunu düşünmesi lazım. Çünkü terör bu gibi şeyleri bahane ederek gelişme imkanını buluyor."

"Bu, orada yaşayan insanların tabii bir hakkıdır. Ben meseleyi öyle görüyorum. Bunu başkalarının istememesi, onların o hakkını ortadan kaldırmaz. Bir kere meseleyi böyle görmek lazım. Bu oylanamaz da hatta. Oylanması da doğru değildir. Eğer oylama yapacaksanız, oradaki insanlar arasında oylama yapmak lazım."

KÜRTÇE TV NE ZAMAN KURULDU?

TRT'nin Kürtçe yayın yapan kanalı TRT 6, 1 Ocak 2009 tarihinde resmi olarak açıldı. Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada, "Büyük bir ülkeyiz ve bu ülkenin farklı farklı gerçekleri var. Bunların hepsini Türkiye'nin zenginliği olarak görüyorum" diye konuştu. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı