12 Temmuz 2013 Cuma

Türkiye'de Nükleer Enerji Santrali Kurulmalı mı?


Türkiye nükleer enerjiye geçmeli mi? Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri gerçekten nükleer enerjiden vazgeçiyor mu? Hangi ülkeler nükleer enerji kullanıyor?

Gazeteci Yiğit BulutTRT Haber'de yayınlanan 'Derin Analiz' programında Türkiye'nin nükleer enerjiye geçişi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte Bulut'un açıklamaları:

İçeriden ve dışarıdan açıklamalar geliyor: 'Türkiye nükleer enerjiye geçmesin' Basında, 'Almanya ve Avrupa Birliği nükleer enerjiden vazgeçmiş, onun için Türkiye de vazgeçmeli' şeklinde haberler çıkıyor. Ben size, 'Vazgeçtik' diyen ülkelerin kullandığı nükleer santral sayılarını vereceğim.

DÜNYADA NÜKLEER ENERJİ KULLANAN ÜLKELER

Fransa'nın 59, Slovakya'nın 6, Belçika'nın 7, İsveç'in 10, Ukrayna'nın 15, Güney Kore'nin 20, İsviçre'nin 5, Bulgaristan'ın 4, Ermenistan'ın 1, Macaristan'ın 4, Çek Cumhuriyeti'nin 6, Japonya'nın 56, İngiltere'nin 23, İspanya'nın 9, Amerika'nın 109, Rusya'nın 31, Kanada'nın 18, Hindistan'ın 15, Çin'in 9 nükleer santrali var. 'Biz nükleer enerjiden vazgeçtik, Türkiye nükleer santral yapmasın' diyen Almanya'nın ise bugün 17 nükleer santrali var.

2023 yılına kadar Türkiye, 3 nükleer santral yapıyor. Bakıyorum Macaristan'da 4, Bulgaristan'da 4, bugün batma noktasındaki İspanya'da 9 adet nükleer santral var. Bütün bunları görmeyip hala içeride birilerinin tutturduğu, 'Türkiye nükleer enerjiye geçmesin' şarkısının altında yatan gerçek sebebi görmek gerekiyor. 

Bunun sebebi: 1. Türkiye nükleer güç olmasın. 2. Türkiye her sene 60 milyar dolar cari açık veriyor ve bu cari açığın çoğu da enerjiden kaynaklanıyor. Türkiye bu cari açığı vermeye devam etsin. Batı Bloku'ndan borçlansın. Onlara faiz ödesin, cari açığını finanse etsin.

ALMANYA NÜKLEER ENERJİDEN VAZGEÇMİYOR

Türk gazetesinde bir haber okuyorum. Almanya, nükleer santrallerden vazgeçmiş. 2022'ye kadar da nükleer santralleri kapatacakmış. Haberin Almanya'da çıkmış orijinalini buluyorum. Haberin orijinalinde bir cümle daha var: '2022'de kapatılacak, çünkü 2022'de var olan nükleer ünitelerin ömrü doluyor.' Bizde, o cümle atılmış ve 'Almanya nükleer enerjiden vazgeçti' diye manşet olmuş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı