28 Şubat Nedir? 28 Şubat Darbesi Ne Zaman Oldu?


Türkiye 1950'lere kadar tek partili yönetildi, sonra demokrasiye geçişin ilk adımı atıldı. Ancak ordunun gölgesi siyasetin üzerinden hiçbir zaman çekilmedi. Ordu, her on yılda bir rutinleşen askeri darbeler yaptı. "Çizgiyi aşan" siyasetin önüne geçti.

1995 seçimlerinde Refah Partisi'nin seçimden birinci olarak çıkması "darbe" sözcüğünü yeniden gündeme taşıdı. Ordu, medya ve bürokraside ortak bir dil gelişti ve irtica manşetleriyle korku paranoyası oluşturuldu.

8 Temmuz 1996'da meclisten güvenoyu alan Refah-Yol hükümeti daha ilk günlerden itibaren baskı altına alındı. Yakın markaja alınan Refah Partililerin attığı her adım aleyhlerine delil olarak kullanıldı. Erbakan'ın İran, Mısır ve Libya gezileri, Başbakanlık'ta cemaat liderlerine verdiği iftar yemeği, bazı partililerin yaptığı konuşmalar tek tek deftere yazıldı. Medya da bu süreçte hayli etkiliydi. Manşetlere taşınan tarikat ve şeriat haberleriyle korku paranoyası oluşturuldu. 

Tüm bunlar yaşanırken ordu içinde rahatsızlıklar dile getiriliyor; üst düzey komutanlar toplantılar yapıyordu. Laik kimliğiyle dikkat çeken sivil yapılarsa protesto gösterileriyle kamuoyu oluşturmaya çalıştı.

Ankara Sincan'da belediyenin Kudüs gecesi etkinliğinde cihad adlı oyun sergilenmesi üzerine 5 Şubat günü tanklar Sincan caddelerinde boy gösterdi. Belediye Başkanı Bekir Yıldız tutuklandı. 


Şubat ayı hayli gerilimli geçti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Başbakan Erbakan'a mektuplar gönderdi. Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya, "İrtica PKK'dan daha tehlikeli" ifadelerini kullandı. Tüm bunlar postmodern darbeyi olgunlaştırdı.

28 Şubat 1997'de toplanan Milli Güvenlik Kurulu da bu gerilim altında başladı. Toplantı tam 8 saat sürdü. Toplantı sonunda darbe bildirisini andıran 18 maddelik bir açıklama yapıldı. Bildiriye göre devrim yasaları uygulanacak, sarık ve cübbelilere müsamaha gösterilmeyecek, İmam Hatip Liseleri meslek okullarına dönüştürülecek, 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilecek ve Kur'an Kursları kapatılacaktı. 

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'daki politikalarının bir denemesi olarak da görülen 28 Şubat sürecinin yaraları ise derin oldu. Yeşil sermaye olarak damgalanan bazı işadamlarının önü kesilirken, Ordu bünyesinde kurulan Batı Çalışma Grubu binlerce kişiyi fişledi. Binlerce subay ve astsubay, devlet memuru, gazeteci işinden oldu. Bin yıl sürecek denilen 28 Şubat süreci sonrası 18 Haziran'da Necmettin Erbakan başbakanlığı Tansu Çiller'e devretme gerekçesiyle istifa etti. 21 Mayıs'ta açılan davadan 8 ay sonra Refah Partisi kapatıldı. Necmettin Erbakan, Şevket Kazan, Ahmet Tekdal, Şevki Yılmaz, Hasan Hüseyin Ceylan ve İbrahim Halil Çelik'e 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirildi.

KAYNAK

TVNET, 28 Şubat'ta ne oldu?

Yorumlar