26 Şubat 2015 Perşembe

TBMM'yi Tanıyan İlk Devletler


TBMM'yi tanıyan ilk devlet kimdir? 

TBMM'yi ilk tanıyan devlet Ermenistan'dır. 3 Aralık 1920'de TBMM Hükümeti ile Ermenistan arasında imzalanan Gümrü Antlaşması, TBMM'nin yabancı bir devletle imzaladığı ilk antlaşmadır ve bu antlaşmada ilk kez "TBMM Hükümeti" tabiri kullanılmıştır. Böylece Ermenistan TBMM'nin varlığını tanıyan ilk devlet olmuştur.

TBMM'yi tanıyan ilk İtilaf devleti kimdir?


TBMM'yi tanıyan ilk İtilaf devleti Fransa'dır. 20 Ekim 1921'de 
TBMM Hükümeti ile Fransa arasında imzalanan Ankara Antlaşması ile Fransa, TBMM'nin varlığını kabul eden ilk İtilaf devleti olmuştur. 

TBMM'yi tanıyan ilk Müslüman devlet kimdir?


TBMM'yi tanıyan ilk Müslüman devlet Afganistan'dır. 1 Mart 1921 tarihinde TBMM Hükümeti ile Afganistan arasında imzalanan Türk-Afgan Dostluk Antlaşması ile Afganistan TBMM'yi tanıyan ilk Müslüman devlet olmuştur. 


TBMM'yi tanıyan ilk büyük Avrupa devleti kimdir?


TBMM'yi tanıyan ilk büyük Avrupa devleti Sovyetler Birliği'dir. 16 Mart 1921 tarihinde TBMM Hükümeti ile Sovyet Rusya arasında imzalanan Moskova Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması ile Sovyet Rusya, TBMM'yi tanıyan ilk büyük Avrupa devleti olmuştur.15 Şubat 2015 Pazar

Ezop Hakkında Kısa Bilgi - Ezop Kimdir?


Yaşamıyla ilgili kesin bilgiler olmayan Aisopos, ülkemizde bilinen adıyla Ezop'un, milattan önce 620 ile 560 yılları arasında yaşadığı varsayılmaktadır. Yaşamıyla ilgili kesin bilgiler olmamasından dolayı hakkında bilgilerimiz tamamen söylentilere dayanmaktadır.

Emirdağ yakınlarındaki Amorium kentinde doğduğu tahmin edilmekte. Sisam hükümdarının kölesiyken, hayvanlarla ilgili hikayeler yazmış ve bu hikayeler ona ün kazandırmıştır. Daha sonra Manisa çevresinde hüküm süren Lidya'ya gitmiş ve Lidya Kralı Krezüs'ün yanına yerleşmiştir. Ezop, burada da hayvanlar üzerine kurduğu fakat aslında insanları hedef alan masallarını anlatmaya devam etmiştir. 

Ezop masallarından hiçbirini yazmamıştır. Masalları dilden dile aktarılmıştır. Ezop'tan 300 yıl sonra Alexandra Kütüphanesi'nin kurucusu Demetrius Phalereus, Ezop'un masallarını bir kitapta toplamıştır. Farklı dillere çevrilen Ezop'un masallarını, her çevirmen ve yazar farlılıklar katarak aktarmıştır. Ezop'un bu tarzını La Fontaine devam ettirmiştir. 

10 Şubat 2015 Salı

Atilla İlhan'ın Hayatı (Kısa-Özet Bilgi)


Atilla İlhan, 1925 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Babasının işinden dolayı İlk ve orta öğrenimini farklı okullarda tamamladı. Henüz 16 yaşındayken Nazım Hikmet'in şiirleriyle yakalanmasından dolayı hapse girdi. Eğitim hayatına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu.

Üniversite yıllarında çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. 1948 yılında Paris'e giden İlhan'ın burada yaptığı gözlemler eserlerini önemli ölçüde etkilemiştir. Bir süre boyunca Paris ile Türkiye arasında gidip gelmiştir. Daha sonra Türkiye'ye dönen İlhan, Vatan gazetesinde yazmaya başladı. Gazetecilik hayatını sırasıyla Demokrat İzmir, Milliyet, Güneş, Meydan ve Cumhuriyet gazetelerinde sürdürdü. Bu sırada senaryo yazarlığı da yapmıştır. Atilla İlhan, 2005 yılında hayatını kaybetti.

Atilla İlhan, Garip Akımı ve İkinci Yeni şiirine karşı çıkmış ve Maviciler  adıyla tanınan toplumcu gerçekçi bir şiir akımını başlatmıştır. Şiirlerinde zengin bir hayal gücüne, lirik bir söyleyişe ve destansı bir anlatıma sahiptir. Çok yönlü bir sanatçı olan İlhan, edebiyatın birçok türünde eser vermiştir.

ATİLLA İLHAN'IN ESERLERİNDEN BAZILARI

Romanları
Sokaktaki Adam
Zenciler Birbirine Benzemez
Aynanın İçindekiler
Kurtlar Sofrası
Sırtlan Payı
Bıçağın Ucu

Şiirleri
Duvar
Sisler Bulvarı
Yağmur Kaçağı
Ben Sana Mecburum
Bela Çiçeği
Yasak Sevişmek

Deneme-Anı
Abbas Yolcu