MİT'ten Dünyayı Şaşırtan OperasyonTarih: 9 Ağustos 2013. Haber kanalları bültenlerinde Beyrut'ta iki Türk pilotun kaçırıldığını duyuruyordu. Bütün haber ajansları ve medya kulisleri olayı kimin üstleneceği konusunda öngörüler üretirken, bütün bu tartışmalara son verecek cevap şimdiye kadar dünya kamuoyunda isimleri hiç duyulmamış olan bir gruptan geldi: İmam Rıza'nın Ziyaretçileri

Hizbullah'a yakın olduğu öne sürülen bu grup, Türk pilotlara karşılık fidye olarak İran'da kaçırılan 9 Lübnanlının serbest bırakılmasını şart koşuyordu. 

İki ülkenin dışişleri, o dakikadan itibaren devredeydi. Pilotların hangi adreste alıkonulduklarına dair bir bilgi edinilemiyordu. Nihayet 23 Ağustos 2013 tarihinde ilginç bir ihbar geldi. Türkiye'deki bir Lübnanlı turist, pilotların Hizbullah kontrolünde olan bir bölgedeki evde tutulduğunu haber verdi. 

Kaçırılma olayından 20 gün sonra tarihler 29 Ağustos'u gösterdiğinde Lübnan televizyonundaki görüntüler gündeme damgasını vurdu. Pilotlar sağlık durumlarının iyi olduğunu ancak kaygılarının gün geçtikçe arttığını ve bir an önce kurtarılmayı beklediklerini söylediler. 

Milli İstihbarat Teşkilatı, Lübnan'da "korsan avı" başlattı. Lübnan devleti ile birlikte Türk pilotu kaçıranların peşine düşüldü, korsanların kimlikleri tespit edildi ve müdahale için ilk temaslara başlandı. Türk pilotları kaçıran korsanlar, Suriye'de rehin tutulan 9 hacının serbest bırakılmasını istiyorlardı. Bunu ancak Türkiye sağlayabilir, çünkü "Türkiye güçlü bir ülke" diyorlardı. 

MİT harekete geçti. Murat kod adlı operasyona start verildi. MİT'in dış operasyonlar başkanlığına ait ekip 16 Ekim'de Suriye sınırına yola çıkmak üzere havalandı. Kaçırılan 2 Türk pilota karşılık serbest bırakılmaları istenen 9 Lübnan'lı hacı Azaz'da iki grubun çatıştığı bölgenin merkezinde kalmıştı. 9 Lübnanlı rehine o çatışmada öldürülürse buna karşılık olarak kaçırılan 2 Türk pilotun hayatı tehlikeye girecekti. MİT harekete geçti ve tam teçhizatlı operasyon ekibi ölüm riski altında çatışma bölgesine girdi. Murat kod adlı operasyon başarıyla sonuçlandı. MİT operasyon ekibi rehin tutulan 9 Lübnanlıyı Öncüpınar Sınır Kapısı'na getirdi. Daha sonra kaçırılan iki Türk pilot da Türkiye'ye getirildi. Tarihi operasyon hem dünyada hem de Lübnan'da nefeslerin tutulmasına yol açmıştı. 

KAYNAK

A Haber

Yorumlar