12 Aralık 2016 Pazartesi

Dolar Neden Yükseliyor?


Son günlerin en sık sorulan sorularından biri: "Dolar neden yükseliyor?" Bu soruya Mahfi Eğilmez ve Uğur Gürses'nin farklı mecralarda verdiği cevapları derledik. 

Kadir Has Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Mahfi Eğilmez, NTV Radyo'da yaptığı açıklamada doların yükselmesini şu şekilde açıkladı:
"Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan seçimleri Donald Trump'ın kazanması çoğunluk için sürpriz oldu. Trump'ın kazanması halinde piyasaların bu seçim sonucuna tepki vereceği ve doların değer kaybedeceği tahmin ediliyordu. Oysa tam tersi oldu. Birçok yorumcu Trump'ın nasıl bir program uygulayacağını anlamak için seçim vaatlerini bir kez daha gözden geçirdi ve o zaman Trump'ın genişletici bir maliye politikası uygulayarak kamu harcamalarını artıracağı, vergilerde indirime gideceği, kuralları gevşeteceği ve bu yolla ekonomiyi canlandırma yoluna gideceği anlaşıldı. Amerikan ekonomisinin canlanması halinde FED'in faiz artıracağı ortaya çıkınca dolar değer kazanmaya başladı."
Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Gürses'in CNN Türk'te yayınlanan "Eğrisi Doğrusu" programında verdiği cevap ise şu şekilde: 
"Türkiye 2008'den sonraki dönemde bol miktarda borçlandı. O dönemde yapısal sorunlarımızı çözmedik. Bol para geldiği için de kur yükselmedi. Reel sektörün keyfi yerindeydi, yüksek miktarda borçlanıyordu. Bu bize yüksek bir büyüme sağladı. 2013 yılında ABD Merkez Bankası Başkanı, "biz artık bu parayı kısacağız" dedi. Trump ile beraber yeni bir para politikasının ortaya çıkma ihtimali var. Biz daha hızlı sarsılıyoruz, çünkü yüksek miktarda cari açık veriyoruz. Petrol fiyatları 35 dolara düştü. Biz onun getirdiği yaklaşık 15 milyar dolarlık bir ferahlama yaşadık. O yüzden de kur bir süre sakin kaldı. Ama öbür taraftan da turizmden kabaca 8-10 milyar dolar arası bir kaybımız var. Bugün herkes soruyor, "kur neden yükseliyor?" Ben de diyorum ki geçmişe bir dönün bakın ve o bize aslında bir fotoğrafı veriyor."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı