Çocuk Masalları Okuma SitesiEdebi bir eser olan masalların geçmişten başlayarak günümüzde geçerliliği koruyan eserler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sözlü edebiyat türü dalı altında gelişmeye başlayıp sonrasında yazıya aktarılmasıyla birlikte günümüzde yerini sağlamlaştırmıştır. Okuyucu kitlesi geniş olan bu türün seveni oldukça fazladır.

Küçükten büyüğe herkesin zevkle okuyabileceği masallarda konular genellikle iyilik, yardımseverlik, dost canlısı, mütevazılık gibi insanlara örnek olunabilecek konulardan seçilirken masallarda geçen kötülükler, hainlikler gibi özelliklerin nasıl üstesinden gelindiği anlatılmaktadır. Masalları incelediğimizde iyilerin daima kazandığı, kötülerin ise kaybederken aynı zamanda aldığı cezalar ile bazı yönlendirmelerde bulundurmaktadır. Masallara en büyük düşkünlük şüphesiz çocuklara aittir. Özellikle fabl masal türü ise çocukların en sevdiği masallardır. Bunların içinde ezop masalları çok önemli bir yere sahiptir. Çoğu çocuk dinledikleri veya okudukları masalları hayal ederek kendilerini karakterlerin yerine koymaktadır. Masal okumanın faydaları ise;

  • Hayal güçleri gelişir,
  • Kitap okuma alışkanlığı kazanır,
  • Okumak bir hobi haline dönüşür,
  • Ahlaki kuralları ve iyilik yanlısı yönleri güçlenir,
  • Problem çözme yetenekleri gelişir,
  • Zekâ gelişimine katkı sağlar.
Masal kitabında bulunan resimler ve akıcı olaylar sayesinde kişi sıkılmadan okumaya devam edebilir. Bu sayede kitap okuma isteği oluşabileceği gibi kitapları seven kitle yaratmış olur. Anlatım şekli ile merak uyandıran yazıları bulundurması tercih edilmesini sağlamaktadır.

Masallar sadece çocukların okuması için yazılmamıştır. Çocuklar gibi yetişkin insanlarda masalları okuyabilir ve keyif alabilir. Yetişkinler masalları okuyarak, çocukların gözünden dünyayı görebilir ve bu görüş açısı ile olaylara bakabilirler. Masallarımızın kültürümüze işlemiş olması sayesinde hiçbir çocuk masal okumadan büyümüyor olması en büyük avantajlarımızdandır. Bir çocuk için yapabileceğiniz en güzel jest ise masal kitabı hediye etmektedir. Hediyeniz sayesinde masallara olan ilgisini artırabileceğiniz gibi kitap okuma alışkanlığı da aşılayabilirsiniz.


Çocuklarınıza Masal Okuyun

Bu dönemlerde masal okumak yerine televizyonda çizgi film ya da yarışmaları izlemek çok daha popüler hale gelmiştir. Çizgi film izlemeleri de çocuklar için yararlı olacaktır fakat bu dönemlerde çıkan çizgi filmlerde fazlaca olumsuz örnek olan davranışlara yer verilmektedir. Yayınlanan kurgularda genellikle bütün her şeyi yapmaya gücü yeten, gerçek üstü olaylara dayanan yapımlar yer alıyor. Çocukların oldukça ilgisini çeken bu yapımları izlemesine ne yazık ki engel olmak güç bir durumdur. Masal okumanın yanında, çocuklara masal anlatmanın bir diğer avantajı ise kontrol tamamen anne ya da babada bulunmaktadır. Bu durum sayesinde masal anlatılırken çok daha etkili sonuçlar verecektir. Çocuk ile kurulan bağı bu şekilde güçlendirerek ona masalı sevdirebilirsiniz.

Yorumlar