Sesli Çocuk Masalları Dinleme Sitesi
Masal Dinlemenin Faydaları

Çocukları bir an için olsun hayal dünyasına götüren masallar “bir varmış, bir yokmuş” diye başlarken çocukların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Okumanın yanında dinlemekten çok daha keyif alınan bu türde, anne veya babanın okuduğu masallar çocuklar için çok daha keyifli hale dönüşmektedir. Masal dinlemenin faydaları arasında en önemlisi ise çocukların yeni fikirler ve düşünceler üretebilmesini sağlamasıdır. Masal ise sadece çocuklar için değil herkes için geçerliliği olan bir türdür. Herkesin zevkle okuyabileceği türün eşsiz anlatımı sayesinde sıkılmadan saatlerce okumak mümkündür. Ayrıca çocuklarınıza görüntülü masallar izleterek masalları daha çok sevmesini sağlayabilirsiniz.

Masalın Faydaları Nelerdir?

Masal kitapları okumak ya da dinlemenin hayal dünyasını geliştirdiği kadar zihin gelişimi içinde etkili bir yoldur. Aynı zamanda çocukların yaratıcılıklarını geliştirerek düşünmeye zorlamaktadır. Özellikle masal okuyan çocuklarda diğer çocuklara göre daha aktif olurken anlama ve dinleme becerileri daha gelişmiştir. Çocukların okudukları masal sayesinde mutlu olma ve huzur duyma hisseleri yaşatacaktır.

Masal Kitabı Sayesinde Çocuklarınız Gelişsin

Normal yaşantılarında algılamakta zorluk çektiği durumları çok daha hızlı anlayıp kavraması için masal kitapları çocuklar için önemlidir. Okudukları masallar sayesinde hayata olumlu olarak bakmalarını sağlarken, karamsarlık duygusundan uzak yaşarlar. Çünkü kötü gidişatın sonunda mutlu bir sona bağlanacağının farkındadırlar. Masal dinlemenin yararları saymakla bitmezken bir diğeri kazandırdığı okuma sevgisi ise eğitim hayatında çocuklara kolaylık sağlar. Farklı bakış açıları yakalayabileceği, değişik düşünce biçimleri de kazanacaktır. Masalın çocuklara faydası olduğu gibi yetişkinlere da faydaları bulunmaktadır. Sorumluluk kazandıracağı gibi çocukların duygu ve düşüncelerine hâkim olabilirler. Okudukları masallar sayesinde çocukların rahat bir uyku geçirmesini sağlayacağı gibi onların iyi kalpli bir insan olmasında yardımcı olacaklardır.

Masal Kitapları Ne Anlatıyor ve Neden Önemli?

Çocuklar dinlediği masalları her zaman farklı bir sınıfa koymaktadır ve her masal için vakit ayırabilirler. Pinokyo masalı ile yalanın kötülüğünü öğrenirken, keloğlan masalları sayesinde ise yapılan iyiliklerin daima bir karşılığı olduğunu öğrenmektedirler. Genel bir tanımla masalın yararı öğretici bir yapıya sahip olmasıdır. Masal okuyarak ya da dinleyerek büyümüş olan çocuklarda özgüven duygusu yüksektir. Özellikle gelişim çağlarını tamamlamaları için gereklidir. Çocukların masal isteklerine kesinlikle hayır cevabı ile ret edilmemesi gerekir. Okunan masallar sayesinde neden sonuç ilişkisi kurma becerileri artacaktır. Bazı algılayamadığı yada kafasında tasarlayamadığı duyguları masallar sayesinde tanımlayacaktır. Yaşayacağı olaylar karşısında çok daha aktif rollere sahip olmasının yanında sahip olduğu kelime haznesini geliştirecektir. Kelime öğrenme becerisi sayesinde yabancı dillere olan yatkınlığı ise önem kazanacaktır. İnternet üzerinden sesli masallar dinleterek çocuklarınızın masal dinleme ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Yorumlar