Başka Bir Ülkede Nasıl Dava Açabilirim?


Kişiler ya da kurumlar artan ticari faaliyetlerin getirmiş olduğu etkiyle her gün yurt dışından yeni anlaşmalara imzalar atıyorlar. Basit olarak yurt dışından bir ürün aldınız fakat yanlış geldi ya da gelmedi, ardından tekrar istediğiniz size kimse geri dönmedi. Bu ve bunun gibi basit olaylar her gün gerçekleşmektedir.

Kendi ülkemizde bile bir dava sürecini tam olarak takip edemiyorken yurt dışında böyle bir işe kalkışmak istemeyiz. Bilmediğimiz hukuki kurallar içerisinde nasıl dava açacağım? Nasıl takip edeceğim? Acaba tüzükler neler ve bir daha bir sürü soru yüzünden çiğnenmiş olan haklarımızı arama yoluna gitmemekteyiz.

Karşılaştığımız dil problemlerinden kaynaklı olarak dava açmaktan korkmaktayız.

Peki yurt dışında dava açmak sanıldığı kadar zor mu? Yurt dışında dava açarken dikkat etmemiz gerenleri sizler için derledik.

Dil Problemini Ortadan Kaldırmak Gerekli

Öncelikle güvenilir uzman bir tercüme bürosuyla irtibata geçmeli ve hukuki tercüme hizmeti almamız gerekmektedir. Çünkü en büyük sorun dil problemidir. Literatürdeki kelimelere hakim olan, sizi anlayan insanlarla işbirliği yapmanız gerekmektedir.

Avukat Seçimi Çok Önemli

Yurt dışında dava açmanın anahtarı düzgün bir avukat bulmaktır. Çünkü dava açtığınız ülkenin iç tüzüğü ile ilgili hukuk sisteminin işleyişi, yasaları hakkında hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz. Bu çok doğaldır. Hakkınızı savunabilecek güvenilir avukatlara ihtiyacınız var. Hatta yurt dışında yaşayan Türk asıllı avukatları bile bulabilirsiniz. Sizi daha iyi anlayacaktır.

Bu noktada yine dil sorunları yaşanabilir. Avukatınız ile görüşmeniz gereken konularda acil tercüme yaptırarak anlaşabilirsiniz.

Vekaletname Meselesi

Ülkemizde vekaletname yazılı olarak alınmaktadır. Ama bazı ülkelerde sözlü olarak verilebilir. Bu durum ülkeden ülkeye değişebilir. Kısacası sözlü vekalet vererek avukatınızın sizin yerinize savunma yapmasını sağlayabilirsiniz. Hiç gitmeden dava yürütebilirsiniz.

Artık bu konuda o kadar çekimser davranmanıza gerek yok. İyi bir avukat ve sağlam iletişim ile yurt dışında kolayca dava açabilirsiniz.

Yorumlar