Güvenilir Bilgi Sitesi


Günümüzün değişen şeylerinden birisi de bilgi edinme meselesidir. Benim çocukluğumda öğretmenlerimizin araştırmamızı istediği şeyleri ya da bizim öğrenmek istediğimiz şeyleri bulmak için kütüphanelere giderdik. Bilgi kaynağımız kütüphanelerdi. Okuldan çıkıp kütüphanenin tozlu rafları arasında uğraşmak bizler için hem bilgi edinme hem de bir eğlence işiydi. Şimdiki gibi interneti açarak Google arama motoruna araştırmak istediğimiz kelimeyi yazamıyorduk. Aramak istediğimiz şeyin ilk harfi ile araştırmak istediğimiz şeyleri bulmaya çalışıyorduk. Bazen sadece bir bilgi için onlarca kitaba bakıyorduk. Ama bulduğumuz şey doğru, kesin bilgi olduğundan bilgi birikimimizi saçma sapan şeylerle doldurmamamızı sağlıyordu. Ama şimdi öyle mi? İnternete bir şeyi araştırmak için bir kelimeyi yazdığınızda binlerce site, binlerce veri ortaya çıkıyor çoğu da ilgi alakası olmayan yazılar.

Örneğin geçenlerde Dilek Duası ile ilgili bir yazı arıyordum. Haber siteleri, spor siteleri, 
yemek tarifi siteleri gibi seçenekler bile bu konuya değinmiş. Sadece ve sadece kitleleri kendi sitelerine çekebilmek için sıradan bir şekilde yazılmış yazılarla dolu. Sadece Dilek Duası değil bağlantılı olan Yasin Suresi'nin faziletleri olsun dua kategorisine giren birçok yazı farklı farklı alanların sitelerinde kendilerine yer buluyor. Eskiden öyle değildi ben İslam Ansiklopedisi açtığımda yemek tarifi okumuyordum. Ya da Türk tarihi hakkında bilgi okumak için açtığım bir ansiklopedide spor yazıları okumuyordum. 

Bazı internet sitelerinde birbirinden farklı kategorilerin karmaşık bir şekilde verilmesi interneti bilgi çöplüğüne dönüştürmüş durumda. Günümüzde interneti kullanmayalım demiyorum tabii ki ancak kullanırken araştırma yaptığımız sitenin temiz, güvenilir olması gerektirdiğini unutmayalım.

Örneğin, küçük yaşta bir yeğenim var ve kendisinin arama yaparken girdiği bir site dikkati mi çekti. Google arama motoruna oynadığı oyun olan LoL (League Of Legends) için LoL Bedava Çarlar 30 LVL Ücretsiz RP’li Hesaplar yazdı ve bir siteye girdi. Girdiği sitenin üst kısımında menülerin olması ve her içeriğin ayrı bir kategori içerisinde listelenmesi, yazıların ve resimlerin birbiriyle uyumu kısacası ziyaretçi odaklı, ziyaretçiye bilgi kazandırmak amaçlı yapılan sitelerden birisi olması beni sevindirmişti. Çünkü artan bu web site çöplüğü içerisinde temiz siteleri görmek internet ortamında güvenilir bazı bilgi paylaşımı yapan kişilerin olduğunu da görmemizi sağlayacaktır.

Yorumlar