En Uzun Ömürlü Akü Tipi: Jel Akü


Akülerin hayatı kolaylaştırmada etkisi oldukça fazladır. Dolayısıyla bu geniş kullanım alanı olan akünün pek çok çeşidi vardır. İçlerinden en uzun ömürlüsü ve dayanıklısı ise Jel aküdür. İsterseniz jel akünün ne olduğunu tam olarak anlattıktan sonra  kullanım alanlarına değinelim.

JEL AKÜ HAKKINDA BİLGİ

Kullanım alanı en geniş olan akü çeşididir. Jel aküler kullanmaya başladıktan sonra içerisine herhangi bir şekilde saf su eklenmesi ihtiyacına gerek kalmaz piyasadaki ismiyle onlara bakımsız susuz akü de denilmektedir. Normal akülere oranla daha dayanıklıdır. Örneğin şu şekilde açıklayabiliriz. Aküler bittiğinde ya da yeteri kadar işlev göremediğinde şarjının yapılması gerekir. Bu deşarj işlemi sonrasında akünüzü şarj ettiğiniz de ise eğer ki normal akü kullanıyorsanız o zaman içerisindeki bir takım kimyasallar her şarj etmeniz neticesinde zarar görecek ve bu tekrar ettiğinde de aküyü bir müddet sonra kullanamayacaksınız. Ancak jel akülerde bu şekilde bir tepkime gerçekleşmez ve ömrü bu nedenle daha uzun olacaktır.  Bu açıklama jel akünün kabaca anlatılmış halidir. 

Jel akülerle sulu akülerle aynı şekildedir ancak arasındaki tek fark ise kurşun plakalardaki antimon ve kalsiyum yer değiştirmiştir bu nedenle de içerisindeki gazın yeniden birleşimi meydana gelmektedir.  

Jel akülerin tercih edilme nedeni ömrünün diğer akülere göre dört ya da sekiz kat daha fazla olmasıdır. Bunun nedeni de yukarıda sizlere kabaca anlattığımızı düşünüyorum. Bu yüzden de bir akü alma ihtiyacı hissettiğiniz de tercih olarak jel akü her zaman önerilmektedir. Buradan yola çıkarak aşağıda sizlere kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum.

JEL AKÜ KULLANIM ALANI

Akünün görevi hareket eden ve bu işlemi yapmak içinde aküden başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymayan tüm sistemleri harekete geçirmektir. Örneğin tekneler, karavanlar, mini golf araçları, enerji sistemleri, telekomünikasyon, tekerlekli sandalye tarzında birçok eşyayı saymamız mümkün olacaktır. Bu eşyalar hareketlerini ancak akü vasıtasıyla gerçekleşirler bu nedenle de önemli bir enerji kaynağıdır.  Özellikle de günlük hayatın içerisinde çok fazla şarj edilmesi gereken tekerlekli sandalyelerde jel akü kullandığınız da ömrünün daha uzun olduğunu ve bu anlamda da size fiyat açısından daha uygun olduğunu görebilirsiniz.

Gelin isterseniz akülü sandalye kullananların jel akü konusundaki merak ettikleri sorulara biraz açıklık getirelim. Öncesinde şu dokümana da bakmamızı da öneririm. Akülü Sandalyeler İçin Uygun Akü

Genelde sandalye üreticilerinin büyük bir çoğunluğu maliyetlerinin düşürülmesi için bir takım şeylerden kısıtlamaya gider burada da akü maliyetleri düşürebilmenin en kolay yolu olmuştur. Bunun içinde tekerlekli sandalyelerinde kalitesiz akü kullanırlar. Bu akülerin ömürleri sürekli kullanıma bağlı olarak altı ay ile bir buçuk sene arasında değişiklik gösterdiği içinde sürekli olarak yenilenmesi gerekir.  Bir diğer ayrıntı ise bu firmaların genelde akülerden anlamadığından kaynaklanmaktadır. Ancak dediğimiz gibi her akülü sandalye için bunu söylemek mümkün değildir.  Akülü sandalye almak isteyenlerde bu teknik bilgilerden yoksun olduğu için genelde sandalye alırken görüntüsüne ve onun şasesine bakar burada akü akla gelebilecek en son şey olur.  Bu sayede de kalitesiz bir akü aldığında verimde o derece düşük olur.

Şimdi hangi aküyü almalıyım? Diye bir soru aklınıza geldiğinde bilmelisiniz ki sizin için en iyisi ve uygunu da jel akülerdir. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Tekerlekli sandalyeler hareketli sistemler olduğu için bir arabayla aynı şekilde düşünebilirsiniz. Tekerlekli sandalyenizin de bu anlamda tek şarj sonrasında uzun mesafeler gitmesini istiyorsanız o zaman bu modeli mutlaka tercih etmelisiniz. 


 Bu makalenin yazımında yararlanılan kaynaklar: Jelakuler.net

Yorumlar