GezilecekYerler.com Analiz: Evliya Çelebi'nin Yazdığı Her şey Mutlak Doğru mu?


Son günlerde Yavuz Sultan Selim üzerinden yapılan Evliya Çelebi tartışmaları,  Seyahatnamede yazılan her şeyin mutlak doğru olup olmadığı konusunda soru işaretleri bırakmaktadır.

Ülkemizin önemli tarihçileri Yavuz Sultan Selime ithaf edilen ve Kürtlere hakaretler yağdıran sözlerin her ne kadar Evliya Çelebi tarafından söylenmiş görünmesine rağmen, büyük padişahın bu tarz sözler söylemeyeceğini ve Çelebinin hatası olduğunu düşünmektedirler.

Bizde Gezilecek Yerler sitesi olarak bu konu üzerinde araştırmalar yaptık ve Evliya Çelebinin dünya çapında bilinen Seyahatnamesindeki bazı abartılı ifadeleri ve bize göre doğru olmayan vakıaları sizlerle paylaşmak istedik.

Örneğin Çelebi kitabında Romanya tarafında gezerken havada uçan cadılar gördüğünü yazmıştır. Hatta biraz daha ileri giderek kan emen vampirleri anlatmıştır. Gerçek hayatta tabi ki böyle şeyler söz konusu değildir. Zannımızca Evliya Çelebi buralarda gezerken halktan duyduğu rivayetleri gerçekmiş gibi yazma gereği duymuştur. Sanırız çok etkilense gerek. Hatta İstanbul Gezilecek Yerler isimli makalemizde bizde bu durumlardan bahsettik. Ancak günümüz insanı, Çelebiye büyük bir sevgi duyduğu için ilk başta bu tarz eleştirilere çok kızmaktadır.

Evliya Çelebi hakkında daha fazla bilgi almak ve tüm kentlerin ve İstanbul gezi rehberi için sizleri sitemize davet ediyoruz.

Yorumlar