Kredi Çekmek İçin KKB Puanı - Skoru Kaç Olmalı?


Tüm kişi ve kurumların geçmiş dönemlerden bu güne kadar olan tüm finansal çalışmaları ve ödeme alışkanlıkları düzenli bir şekilde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıt altına alının veriler bankaların havuzunda toplanarak işlemler esnasında bilgilerine sunulmaktadır. Bu verilerden oluşturulan hesaplamalar ve puanlamalar doğrultusunda da her bir tüketicinin KKB puanı oluşturulmuştur. Bu puanlamalar kişi ve kurumların kredibilite derecelendirmesi olarak nitelendirilmekte ve risk profilleri hakkında bankalara bir ön fikir vermektedir.

Geliştirilen sistemler ve yapılan düzenlemeler sonucunda KKB skorları yalnızca bankalar tarafından değil günümüzde tüm tüketiciler tarafından da kolaylıkla sorgulanabilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu sayfası üzerinden kişi ve kurumlar T.C kimlik numarası aracılığı ile tek bir tuş ile KKB puanlarını inceleyebilmektedirler. Bu durum sonucunda da bankalara yapılacak işlemler öncesinde risk profillerinin incelenerek detaylı bir şekilde analiz yapılması sağlanmakta ve başvurular öncesinde sonuç hakkında ön fikir sahibi olunması sağlanmaktadır. Ayrıca KKB puanı kaç olmalı gibi soruları da beraberinde getirmektedir.

Ülke genelinde her bir bankanın kendi çalışma politikasınca belirlemiş olduğu bir takım koşul ve kriter bulunmaktadır. Bu nedenle KKB skoru kaç olmalı sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. Ancak bankakredinotum.com adresi içerisinde yer alan kategoriden daha detaylı ve farklı konu başlıklarına dağılmış bir şekilde anlatılan KKB skoru ile ilgili makalelere göz atılabilir. Özetle ifade etmek gerekir ise KKB skoru bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanabilmek için en önemli kilit noktadır. Başvuru işlemlerinde her bir tüketicinin KKB skoru risk profili hakkında detaylı bilgi vermesi nedeni ile önemlidir. Bankalar da talep edilen ürün ve hizmetlerin geri ödemelerini garanti altına almak istemeleri amacı ile de bu puanlamaya büyük ölçüde önem vermektedirler.

Kişilerin ve kurumların bankalara ve diğer finans kuruluşlarına yapmış oldukları başvurularda ön eleme aşamasında incelemekte olan ilk profilleri KKB puanlarıdır. Tüketicilerin risk durumları hakkında detaylı bilgi veren skorlarının yüksek seviyede olması başvuruların sonucunun olumlu yanıtlanmasına olanak sunmaktadır. Aynı duruma eş değer olarak düşük kredi notuna sahip olan tüketicilerin de olumsuz yanıt aldığını söylemek mümkündür. Ancak belirtmek gerekir ki her bankanın farklı çalışma politikası bulunmaktadır. Bir bankadan olumsuz yanıt alan KKB skoru diğer bankadan olumlu sonuçlanabilir. Bu nedenle KKB puanı kaç olmalı sorusuna özetle en az ya da az riskli müşteri grubunda yer alınması gerektiği cevabı verilebilir. Böylece ön eleme aşamasında olumsuz yanıt almadan bankaya müracaat etmek mümkün olabilir. Bankanın talep etmiş olduğu diğer koşulların da sağlanması ile talep edilen kredi ya da kredi kartı gibi ürünler rahatlıkla kullanılabilir.

Yorumlar

Yorum Gönder