Nurettin Canikli'den banka faiz oranları ile ilgili önemli açıklama!


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bankaların faiz oranlarına yönelik intibakının kendilerini sevindirdiğini belirterek, "Beklentimiz esas itibariyle faiz oranlarını artıracak şekilde bir yarışın içine girilmemesi. Bu her dönem var. Bugün bazı bankaların reklamlarında yüzde 14'e kadar mevduat faizi önerildiğini görüyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye Bankalar Birliği'nin 60'ıncı Genel Kurul Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bankacılık sisteminin katı tutumunun yaptıkları görüşmeler ve iş birlikleriyle giderildiğini belirten Canikli, bu nedenle son 1.5 aylık dönemde bankalar tarafından yaklaşık 140 milyar liralık Kredi Garanti Fonu destekli kredi kullandırıldığını, toplam 10.8 milyar lira olarak tahsis edilen faizsiz KOSGEB kredisinden de 6.3 milyar liranın 257 bin KOBİ tarafından kullanıldığını belirtti.

Bankaların İntibakı Bizleri Sevindiriyor

Başbakan Yardımcısı Canikli, bankaların intibakının gerçek bir başarı hikayesi olduğunu ifade etti ve açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Reel sektöre yaptıkları katkı inanılmaz. Kısa süre içerisinde ortaya koydukları bu performans nedeniyle bankalarımıza, bankalar birliğine, bankacılık sektörüne teşekkür ediyorum. Bankacılık sistemimiz bu esnekliği sağladı. Eğer konvansiyonel yöntemlerle devam etseydi, bu imkan bu kısa süre içerisinde reel sektöre aktarılamamış olsaydı bugün belki 10 binlerce firmanın zincirleme sıkıntıyla karşı karşıya kalması tablosunu yaşayabilirdik. Gelişen olaylar böyle bir tabloyu ortaya çıkarma potansiyeli taşıyan olaylardı. Son 10 aylık süre içerisinde olabilecek ne kadar kötü hadise, olumsuz şok varsa hepsiyle karşı karşıya kaldık. Bunlar sektörün aktörlerini etkiliyor. Ancak 250 milyar lira toplam hacimli KGF destekli kredi imkanı ve 10,8 milyar lira tutarındaki KOBİ'ler için dizayn edilen KOSGEB kaynaklı kredi desteği o kadar etkili kullanıldı ki hiçbir firma piyasadan çekilmedi ve hepsi kurtarıldı. Bu gerçek anlamda bir başarı hikayesidir. Bu süre içerisinde reel sektörün olumsuz bir tabloyla karşılaşmasının ortadan kaldırılması tarihi bir görevdir" şeklinde konuştu.

İşsizlik Rakamları Yıl Sonunda Tek Haneli Rakamlara Gerileyecek

Başbakan Yardımcısı Caniki, işsizlik rakamlarının hızla düşmeye başlayacağını ve yıl sonunda tek haneli rakamlara gerileceğini belirterek, "Zorluk yaşadığımız alanlardan biri işsizlik rakamları. Biz sadece nüfus artışının ortaya çıkardığı iş talebini karşılamak durumunda değiliz. Buna ilave olarak kırsaldan kente dönüşümün ortaya çıkardığı ilave işgücü talebini karşılamamız gerekiyor. Bir de kadın istihdamının oranın artması nedeniyle ilave istihdam talebini de karşılamamız gerekiyor" diye konuştu. 

Rekabetten kaçınılması gerektiği konusuna vurgu yapan Nurettin Canikli, bankacılık sektörünün faizi tek başına belirlemediğini ancak sektörün bunu olumlu ya da olumsuz anlamda etkileme kapasitesi de bulunduğunu söyledi.Yorumlar