Sezen Aksu'nun kısaca hayatı

Sezen Aksu
Sezen Aksu, 13 Temmuz 1954 günü Denizli'nin Sarayköy ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. İzmir Kız Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne kaydoldu, ancak ikinci sınıfta okulu bıraktı. Gerçek adı Fatma Sezen Yıldırım'dır.

Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan Sezen Aksu, Rüştü Şardağ'dan Türk Sanat Müziği dersleri aldı. "Haydi Şansım" adını verdiği ilk 45'liğini 1975 yılında çıkarmış, fakat beklediği ilgiyi görmemişti. Kısa bir süre sonra "Kusura Bakma/Yaşanmamış Yıllar" adlı ikinci 45'liğini çıkardı. Bu sefer iyi bir satış rakamı elde etmişti. 

1979 yılında "Minik Serçe" filminde rol alan Aksu, bu filmin ardından "Minik Serçe" olarak anılmaya başladı. 1984 yılında "Sen Ağlama" adlı albümünü çıkardı. Bu albüm, uzun bir süre boyunca satış listelerinde birinci sırada yer aldı. 

1991 yılında çıkardığı "Gülümse" adlı albümü, 2 milyon aşan bir satış rakamı elde ederek Türkiye'de en çok satan albümlerden oldu.

2006 yılında sanat hayatı boyunca kaleme aldığı şarkı sözlerini içeren "Eksik Şiir" adlı kitabı yayımlandı. 2016 yılında ise 2006 yılından sonra yazdığı ve bazıları henüz bestelenmemiş sözlerin de yer aldığı "Eksik Şiir İkinci Kitap" adlı kitabı yayımlandı.

Sezen Aksu'nun albümleri

Allahaısmarladık 
Serçe 
Sevgilerimle
Ağlamak Güzeldir 
Firuze
Sen Ağlama 
Git
Sezen Aksu'88 
Sezen Aksu Söylüyor
Gülümse 
Deli Kızın Türküsü 
Işık Doğudan Yükselir 
Düş Bahçeleri 
Düğün ve Cenaze 
Adı Bende Saklı 
Deliveren 
Şarkı Söylemek Lazım 
Yaz Bitmeden 
Bahane 
Deniz Yıldızı 
Yürüyorum Düş Bahçeleri'nde... 
Öptüm 
Biraz Pop Biraz Sezen 
Demo 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Aşık Veysel'in Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)