BARIŞ MANÇO'NUN KISACA HAYATIBarış Manço, 2 Ocak 1943'te İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Hakkı Manço, annesi ise Rikkat Uyanık'tır. Ailesi savaş yıllarında doğan oğullarına Barış ismini vermişti.[1] Öğrenimine Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda başladı ve Galatasaray Lisesi'nde devam etti. Buradaki eğitimi sırasında müzikle ilgilenmeye başlayan Barış Manço, okuldaki arkadaşlarıyla 'Kafadarlar' adlı bir grup kurdu. 4 Mayıs 1959'da babasını kaybetmesi üzerine Galatasaray Lisesi'nden ayrıldı ve Şişli Terakki Lisesi'ne gitti.

Liseden mezun olduktan sonra Belçika'ya giderek Belçika Kraliyet Akademisi'ne kaydoldu. Burada Belçikalı şair Andre Soulac ile tanışma fırsatı buldu. 'Les Mistigris' adlı bir grupta yer alarak Fransa, Belçika, Almanya, İsveç ve Çekoslovakya'da konserler verdi. 1964 yılında Fransızca dört parçadan oluşan EP çıkardı. 1969 yılında Belçika Kraliyet Akademisi'nden birincilikle mezun oldu.

Türkiye'ye döndükten sonra 'Kaygısızlar' grubunda yer aldı. Çıkardığı 45'liklerden 'Ağlama Değmez Hayat'la altın plak ödülünü kazandı. Bir süre sonra Kaygısızlar grubudan ayrıldı ve Fransa'da yeni bir grup kurdu.

1970 yılında Moğollar ile birlikte 'MançoMongol' isimli yeni bir grup kurdu. Fakat bu yeni grup uzun ömürlü olamadı. 'Dağlar Dağlar' plağı ile Platin Plak Ödülü'nü kazandı. 1972 yılında 'Kurtalan Ekspres' adlı grubu kurdu ve bu grupla birçok konser verdi. 1978 yılında Lale Manço ile evlendi.

1983 yılında 'Kazma' isimli şarkısıyla katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması'nda ön elemede elendi. 1994 yılındaki yerel seçimlerde Doğru Yol Partisi'nden Kadıköy Belediye Başkanı adayı oldu, fakat rahasızlanmasından ötürü adaylıktan çekildi.

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden biri olan Barış Manço, 31 Ocak 1999 günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

[1] Radikal gazetesi, 24.10.2010

Yorumlar

 1. Yanıtlar
  1. Yazı çok uzun geldiyse bazı paragrafları yazmayabilirsiniz. Örneğin; 3. ve 4. paragrafları yazmamanız halinde anlam akışı bozulmaz.

   Sil
 2. harikaydı keske ingilizcede çevirili olsaydı

  YanıtlaSil
 3. Allah rahmet eylesin.. Ruhun şad olsun Üstad..

  YanıtlaSil
 4. performans ödevimden 100 alıcağıma inanıyorum

  YanıtlaSil
 5. şarkılarını anlatan daha ayrıntılı bişey yokmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barış Manço Şarkıları yaz birsürü site çıkar zaten.

   Sil
 6. keşke ölmeseydi

  YanıtlaSil
 7. adamgibi adamiste BARIŞ MANÇO:)

  YanıtlaSil
 8. keşke yasasaydı zaten erken yaşta öldü 50 küsür yaşlarında öldü yaşasayda 70 küsür yaşlarında olacaktı

  YanıtlaSil
 9. arkadaşlar bizim okulda diyolarki barış manço ölmemiş evinde yaşıyormuş 80 yaşındaymış dışarı çıkmıyormuş doğru mu bu?

  YanıtlaSil
 10. Keşke ölmeseydin Barış Manço bee😢😢😢😢

  YanıtlaSil
 11. TEŞEKKÜRLERRR MÜKEMMMEELLLLLLLL

  YanıtlaSil
 12. Dediğiniz gibi keşke ölmeseydi :-( Bize ders vermiş hayatıyla. :-)

  YanıtlaSil
 13. çok kısaymış maşşallah

  YanıtlaSil
 14. Keşke ölmese idi ������

  YanıtlaSil
 15. MUHTEŞEM ÖTESİ❤

  YanıtlaSil
 16. cok iyi bir adammis Allah r ahmet eylesin...

  YanıtlaSil
 17. Çook güzeldi çook yardımcı oldu sağolun var olun...
  Bu site ile ilk kez karşılıyorum çok beğendim bütün merak ettiklerimi buradan araştıracağım...
  #BARIŞ #MANÇO #KALBİMİZDE #YAŞAYACAK

  YanıtlaSil
 18. Saflığı temizliği dürüstlüğü ile sevildi. Tv ye çıkması bir konuşması yeterliydi herkezi ekrana toplardı ne dediğinin hiç bir önemi yoktu. Bu dönemde bir örneğini gösterin desem gösteremzsiniz yok çünkü. Bir orhan baba vardı onuda pkk açılımı kirletti. Keşke hiç bulaşmasaydı hep temiz kalsaydı. Unutmadık, unutamadık seni be usta.

  YanıtlaSil
 19. 6c kimse yazmqsın ben yazacağım (hiranurtemel)

  YanıtlaSil
 20. ççççoooküuuuuzzzuuuunnnyazmak1günümüaldı

  YanıtlaSil
 21. ççççoooküuuuuzzzuuuunnnyazmak1günümüaldı

  YanıtlaSil

Yorum Gönder