İlber Ortaylı Kimdir? İlber Ortaylı Hayatı Kısaca

Prof. Dr. İlber Ortaylı (Fotoğraf: @ilberortayli)

İlber Ortaylı, 1947 yılında Avusturya'daki bir mülteci kampında dünyaya geldi. Babası makine mühendisi Kemal Bey, annesi Kırım Türkü Şefika Hanım'dı. İki yaşına kadar Avusturya'da kaldıktan sonra ailesiyle birlikte Türkiye'ye geldi. Öğrenimine Avusturya Lisesi'nde başlayan Ortaylı, daha sonra Ankara Atatürk Lisesi'ne geçti. 1
969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra Viyana Üniveritesi'nde öğrenim gördü.

Yüksek lisans için ABD'ye giderek Chicago Üniversitesi'ne kaydoldu. Burada, üniversitenin Osmanlı Tarihi Kürsüsü'nü kurmuş olan Prof. Dr. Halil İnalcık'la birlikte yüksek lisans çalışmasını tamamladı. "Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu" adlı teziyle doçent olan Ortaylı, Oxford, Princeton, Cambridge, Moskova, Münih ve Sofya üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi. 

1989 yılında profesör olan Ortaylı, 2002 yılına kadar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. 2002 yılında ise Galatasaray Üniversitesi'nde çalışmaya başladı ve halen buradaki görevini sürdürmektedir. 

2005 yılında başladığı Topkapı Sarayı Müzeler Müdürlüğü Başkanlığı görevini 7 yıl boyunca sürdüren Ortaylı, 2012 yılında yaş haddinden emekli oldu. İlber Ortaylı, 2016 yılından bu yana her pazar, Hürriyet gazetesinde köşe yazıları kaleme almaktadır. 

İlber Ortaylı'nın kitapları

Gelenekten Geleceğe
İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı
Tarihin Sınırlarına Yolculuk
Osmanlı Barışı
Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek-1
Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek-2
Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek-3
Tarihin Işığında
Türkiye'nin Yakın Tarihi
Yakın Tarihin Gerçekleri
İlber Ortaylı Seyahatnamesi
Defterimden Portreler
Türklerin Tarihi
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
İstanbul'dan Sayfalar
Türklerin Altın Çağı
Cumhuriyetin İlk Yüzyılı 1923-2023
Osmanlı Toplumunda Aile
Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devleti'nde Kadı
Tarih Sohbetleri
Tarihin İzinde
Osmanlı İmparatorluğu'nda Alman Nüfuzu
Batılılaşma Yolunda

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)