Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü?


Kanuni Sultan Süleyman nasıl öldü? Kanuni Sultan Süleyman ne zaman öldü? Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümü bir süre boyunca neden gizli tutuldu? 

Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Seferi sırasında, 7 Eylül 1566'da vefat etti. Bu sırada 73 yaşındaydı. Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatından bir gün sonra da Zigetvar Kalesi düştü. 

Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümü bir süre gizlendi. Sadece yakınlarının haberi vardı. Çünkü, Osmanlı ordusunun morali bozulabilir ve düşman orduları da bu durumdan faydalanabilirdi. 

Kanuni Sultan Süleyman'ın vefatının ardından yerine oğlu İkinci Selim geçti. 


"KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'IN NAAŞI, MUZAFFER ORDUNUN GEÇİDİNİ SELAMLADI"

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümü ile ilgili, Kanaltürk'te yayınalanan 'Bunu Konuşalım' programında önemli bilgiler verdi. İşte İlber Ortaylı'nın açıklamaları:

"Kanuni Sultan Süleyman'ın son seferi Zigetvar Seferi'dir. Hasta gitmiştir ve o yüzden de araba kullanmıştır. Zaten yaşı ilerlemiştir. Kuşatma uzadıkça daha da kötü olmuştur ve son 36 saatin içinde ölmüştür."

"Kanuni Sultan Süleyman'ın ölümü gizlenir. Naaşının kokmaması için derhal iç organları boşaltılıyor ve tahta oturup orduyu selamlıyor.  Naaşını giydiriyorlar ve ordunun zafer alayını selamlıyorÇünkü o arada Zigetvar Kalesi de düştü." 

"Kanuni Sultan Süleyman, muzaffer ordunun geçidini tahta oturup selamladı. Gene arabayla dönüyor ve ta ki Belgrad'ı geçince iş açığa çıktı." 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)