Kardeş Katli Meselesi [İlber Ortaylı]Prof. Dr. İlber Ortaylı, Osmanlı Devleti'ndeki kardeş katli ile ilgili 'Habertürk'te önemli açıklamalar yaptı. 

Ortaylı, kardeş katlinin nizam-ı alem için yapıldığını belirtti. İşte Ortaylı'nın açıklamaları:

KARDEŞ KATLİ CEVAZ VERİLMİŞTİR

"Kardeş katli cevaz verilmiştir. Sebebi, bir kardeşin isyana teşebbüs etmesidir. Kardeşin böyle bir tertibi olmayıp onun adına belirli bir grubun bir teşebbüste bulunması çok şeyi değiştirmiyor."

"Şehzade Mustafa'nın maalesef bulunduğu sancakta etrafının da tertibiyle bir isyan havasına girdiği açık ve orduda da taraftarları var. Böyle bir şeye 16. asırda tahammül edilemez. Orada padişahın evladını katlettirmesi, herhangi bir adamın evladını katlettirmesine benzemiyor. Bizim insanlarımız maalesef bu soyutlamayı yapamıyor."

"Son filmde bile görüyoruz bunu. Bunu yapamayacak insanlar senaryo yazıyorlar. Bu, sırf Türklerin hanedanında yapılmış bir şey değil. Çok yakın zamanlara kadar bütün monarşilerde, bütün hanedanlarda bu gibi katlettirmeler vardır. Büyük Petro, 18. asır başında oğlu Aleksi Petrovic'i katlettirdiği için kimse bu şekilde itham etmiyor. Üstelik işkence ile katledilmiştir."

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı