İstiklal Marşı Kabulü Özet

Mehmet Akif Ersoy
12 Mart 1921 günü Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı, Türkiye'nin resmi marşı olarak kabul edildi.

Kurtuluş Savaşı'nın tüm cephelerde sürdüğü bir dönemde, yeni Türk devleti için bir ulusal marş yazılması için TBMM, ülke çapında bir yarışma açmıştı. Bu yarışmaya 724 şair katıldı. Ne var ki, dönemin Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, içlerinde marş ritmine uygun ve şiir düzeyi çok yüksek şiirler de bulunan bu yarışma parçalarını, kendi şiir beğenisine uygun bulmadığı için eletti.

Gününe göre oldukça büyük bir ödül verilecek olan Ulusal Marş Yarışması'na katılmayan Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy'a bir marş yazması ricasında bulundu.

Ersoy, ödülü kabul etmeyeceğini, ama bir marş yazabileceğini söyledi. Daha sonra Çanakkale Şehirleri adlı şiiriyle büyük ün yapmış olan Ersoy, bu kez de 17 Şubat 1921'de İstiklal Marşı'nı yazdı.

Ersoy'un, "Korkmaz sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak" diye başlayan 41 dizelik bu şiiri, Tanrıöver tarafından meclis kürsüsünde milletvekillerine okundu. Büyük beğeni kazanan şiir, iki kez daha okutturuldu ve alkışlarla ulusal marş olarak kabul edildi. Marş önce Ali Rıfat Çağatay, sonra da Zeki Üngör tarafından bestelendi. 

KAYNAK

Milliyet gazetesi, 09.03.1986, Renk, s.3

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)