Ahmet Davutoğlu Kimdir? Ahmet Davutoğlu'nun Kısaca Hayatı




Ahmet Davutoğlu, 26 Şubat 1959'da Konya'da dünyaya geldi. Babası Mehmet Davutoğlu annesi ise Memnune Davutoğlu'dur. Ahmet Davutoğlu henüz 4 yaşındayken annesi Memnune Davutoğlu'nu kaybetti. Annesi hastaneye yetiştirilemediği için yolda hayatını kaybetti. 

Babası Mehmet Bey, ilk eşinin vefatından sonra İstanbul'a gelerek Fatih'e yerleşti. Ahmet Davutoğlu 12 yaşında İstanbul Erkek Lisesi'ne kaydoldu. 1977 yılında buradan mezun oldu. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi'nde hem Siyaset Bilimi hem de Ekonomi bölümlerini bitirdi.

Ahmet Davutoğlu, 1984 yılında Sare Davutoğlu ile evlendi. Bu evlilikten dört çocuğu dünyaya geldi. Davutoğlu'nun siyasi hayatını değiştiren gelişme ise 1980'li yıllarda Abdullah Gül ile tanışması oldu. Abdullah Gül'ün 2002 yılında başbakan olmasından sonra başbakanlık baş danışmanı oldu. Abdullah Gül'ün başbakanlığı Recep Tayyip Erdoğan'a devretmesinden sonra da görevine devam etti. 1 Mayıs 2009'da Başbakan Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı'na getirildi. 

Ahmet Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni başbakanı oldu.

Ahmet Davutoğlu; İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı