Refik Halit Karay Hayatı Kısaca

Refik Halit Karay
Refik Halit Karay kimdir? Refik Halit Karay'ın kısaca hayatı.

Refik Halit Karay, 15 Mart 1888 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Lise öğrenimini Mekteb-i Sultani'de, yükseköğrenimini ise İstanbul Mekteb-i Hukuk'ta tamamladı. 

Eğitimini tamamladıktan sonra bir süre memur olarak görev yaptı. 1908 yılında İkinci Meşrutiyet'in ilan edilmesinin ardından gazeteciliğe yöneldi. Bir süre Tercüman-ı Hakikat gazetesinde çalıştı. Fakat yazılarından ötürü sürgüne gönderildi. Sürgün hayatı bittikten sonra önce öğretmenlik, daha sonra ise Posta ve Telgraf Müdürlüğü'nde genel müdürlük yaptı. 1919 yılında en önemli eserlerinden olan "Memleket Hikayeleri" adlı hikaye kitabı yayımlandı. 

1922 yılında "Aydede" isminde bir mizah dergisi çıkarmaya başladı. Bu dergide, Kurtuluş Savaşı'nın aleyhine yazılar yazdığı gerekçesiyle vatan hainliğiyle suçlandı ve yüzelllikler listesine girdi. 9 Kasım 1922 tarihinde gizlice bindiği bir vapurla İstanbul'dan ayrılarak uzun bir süre Halep ve Beyrut'ta yaşadı. 

Refik Halit Karay, Mustafa Kemal Atatürk'ün kalemini beğendiği bir yazardı. 1938 yılında çıkarılan af sonucunda Türkiye'ye döndü. Türkiye'den ayrılmadan önce çıkardığı Aydede dergisini tekrardan çıkarmaya başladı. 18 Temmuz 1965 tarihinde hayatını kaybetti. 

EDEBİ KİŞİLİĞİ

"Memleket Hikayeleri" adlı kitabı ile "köy edebiyatı"nın öncülüğünü yapmıştır. Zira o güne kadar İstanbul'la sınırlı olan hikayeciliği Anadolu'ya taşımıştır. Eserlerinde sade ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. 

REFİK HALİT KARAY'IN ESERLERİNDEN BAZILARI

HİKAYE

Memleket Hikayeler
Gurbet Hikayeleri

ROMAN

Karlı Dağdaki Ateş
Yüzen Bahçe
İstanbul'un İç Yüzü
Bu Bizim Hayatımız
Bugünün Saraylısı
Kadınlar Tekkesi
Sürgün
Çete

OYUN

Kanije Müdafaası 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)