Ümit Yaşar Oğuzcan'ın kısaca hayatı ve eserleri

Ümit Yaşar Oğuzcan (Fotoğraf: Milliyet gazetesi, 26.04.1965)

"Hüzün şairi" olarak anılan Ümit Yaşar Oğuzcan, 22 Ağustos 1926 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesinde dünyaya geldi. Anne ve babasının Faruk Nafiz Çamlıbel'e olan hayranlığı, Ümit Yaşar Oğuzcan'ın küçük yaşlardan itibaren şiire ilgi duymasına yol açtı. 

Babasının memur olması sebebiyle eğitimini farklı şehirlerde sürdürmek zorunda kaldı. Sırasıyla Eskişehir İnkılap İlkokulu, Konya Askeri Ortaokulu ve Eskişehir Ticaret Lisesi'nden mezun oldu. Eğitimini tamamladıktan sonra Osmanlı Bankası'nda çalışmaya başladı. Bir süre sonra ise Türkiye İş Bankası'na geçti ve 1960 yılına kadar memur olarak görev yaptı. 

1960 yılında kendi adını taşıyan bir yayınevi kuran Oğuzcan, yayıncılık hayatında başarılı olamayınca İş Bankası'na müşavir olarak döndü. Daha sonra Türkiye İş Bankası Halkla İlişkiler Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. 1977 yılında ise emekli oldu. 

İlk şiirleri, 1940 yılında "Yedigün" dergisinde yayımlandı. Daha sonraki yıllarda kaleme aldığı şiirleri ise "Varlık", "Çığır", "Büyük Doğu" ve "Türk'e Doğru" gibi dergilerde yayımlandı. Bir dönem "Yergi-Dergi" adında bir mizah dergisi çıkardı. 

Ümit Yaşar Oğuzcan, 4 Kasım 1984 tarihinde İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.

ÜMİT YAŞAR OĞUZCAN'IN ESERLERİNDEN BAZILARI

İnsanoğlu
Halktan Yana
İki Kişiye Bir Dünya
Mustafa Kemal'i Düşünüyorum
Sevenler Ölmez
Hüzün Şarkıları
Toprak Olana Kadar
Sahibini Arayan Mektuplar
Ben Seni Sevdim mi
Bir Gün Anlarsın
Dolmuş

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)