Elon Musk hayatı kısacaElon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika'da hayata gözlerini açtı. Küçük yaşlardan itibaren kendi kendine kodlamayı öğrenen Musk, henüz 12 yaşındayken geliştirdiği "Blastar" adlı oyunun satışını gerçekleştirdi. 17 yaşına geldiğinde Güney Afrika'dan ayrılarak Kanada'ya gitti. Burada kısa bir süre Queen's Üniversitesi'nde eğitim gördükten sonra ABD'ye gitti. Pensilvanya Üniversitesi'nde ekonomi ve fizik alanlarında lisans diploması aldı.

Stanford Üniversitesi'nde doktoraya başlayan Elon Musk, daha sonra Zip2 projesini hayata geçirmek için okulu bıraktı. Çevirimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2'yi 307 milyon dolar nakit, 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında sattı.

1999 yılında X.com'u kurdu. Ertesi yıl Confinity'i de dahil ederek çevirimiçi ödeme sistemi Paypal'ı oluşturdu. 2002 yılında Paypal'ı 1,5 milyar dolar karşılığında sattı. Aynı yıl SpaceX adlı şirketi kurdu. Tesla Motors'un ortak kurucularından biri oldu. 2008 yılında Tesla Motors'un Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeye başladı. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Aşık Veysel'in kısaca hayatı, eserleri