Adalet Ağaoğlu hayatı kısaca

Adalet Ağaoğlu (Fotoğraf: Youtube, Boğaziçi Arşivleri)

Adalet Ağaoğlu, Türk edebiyatının önemli yazarlarındandır. İlk olarak tiyatro eleştirileriyle yazarlığa adım atan Ağaoğlu, daha sonraki yıllarda roman ve öyküye ağırlık vermiştir. Adalet Ağaoğlu kimdir, eserleri nelerdir? İşte kısaca hayatı.

Adalet Ağaoğlu kimdir?

Adalet Ağaoğlu, 23 Ekim 1929 tarihinde Ankara'nın Nallıhan ilçesinde dünyaya geldi. Lise öğrenimini Ankara Kız Lisesi'nde, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Lise yıllarından itibaren edebiyata ilgi duydu. Bu dönemde Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri kaleme aldı. Daha sonra Kaynak dergisinde şiirleri yayımlandı.

1951 yılında Ankara Radyosu'nda çalışmaya başladı. Kartal Tibet, Nur Sabuncu, Üner İlsever ve Çetin Köroğlu ile birlikte Ankara'nın ilk özel tiyatrosu "Meydan Sahnesi"ni kurdu. TRT Radyo Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu. Bu görevinden 1970 yılında istifa ettikten sonra kendisini tamamen edebi çalışmalarına verdi. 1973 yılında "Ölmeye Yatmak" adlı ilk romanı yayımlandı. 1995 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görüldü. "Bir Düğün Gecesi" adlı romanı ile Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı ve Madaralı Roman Ödülünü kazandı. 

Adalet Ağaoğlu, 14 Temmuz 2020 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Adalet Ağaoğlu'nun bazı eserleri

Ölmeye Yatmak
Bir Düğün Gecesi
Fikrimin İnce Gülü
Dert Dinleme Uzmanı
Ruh Üşümesi
Yüksek Gerilim
Hayatı Savunma Biçimleri
Kendini Yazan Şarkı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı