KORE SAVAŞI

   Kore Savaşı, Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki husumete, bağlı oldukları blokların da girmesiyle yaşanan bir savaştır. Savaş, 1950 yılında başladı ve yaklaşık 3 yıl sürerek 1953 yılında sona erdi. Bu savaş, "Batı Bloku" ile "Doğu Bloku" arasında yaşanan ilk savaş olarak lanse edilir.


   Kore'nin hakimi, İkinci Dünya Savaşı'na kadar Japonya idi. Savaşta Japonya'nın ağır bir yenilgi alması üzerine Kore, Japonya'nın hakimiyetinden çıktı. Ülkenin yeni hakimi, savaşı kazanan ABD ve Sovyetler Birliği oldu. ABD ve Sovyetler Birliği, ülkeye kendi politikaları doğrultusunda yöneticiler atadılar. Ülke fiilen, Sovyetler'e bağlı yönetim ve ABD'ye bağlı yönetim olmak üzere ikiye bölündü. 38 enlem de sınır oldu.


   Kuzey Kore, 1950 yılında Güney Kore'ye saldırmış ve sınırlarını genişletmişti. Bu durum ABD'nin tepkisini çekti. Kuzey Kore'nin bu saldırısında Çin ve Sovyetler Birliği'nin de etkin rol oynadığını düşünüyordu. Bunun üzerine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bir karar çıkarttı. Bu kararda, Kuzey Kore'nin 38. enlemin kuzeyine çekilmesi isteniyordu. Ancak, Kuzey Kore, bu kararı dinlemedi ve sınırlarını yavaş yavaş genişletmeyi sürdürdü. 


   Birleşmiş Milletler, ülkeye askeri birlikler gönderdi. Bu askeri birlikler ağırlıklı olarak ABD'li askerlerden oluşuyordu. Gelen BM birlikleriyle beraber, Kuzey Kore birlikleri püskürtüldü. BM birlikleri, ilerleyen süreçte büyük bir başarı elde ederek, Kuzey Kore birliklerini neredeyse Çin sınırına kadar püskürttü. Bu, Çin'i oldukça endişelendirdi. Bundan sonra Çin, Kuzey Kore'yi aktif olarak destekleme kararı aldı. Çin'in bu hamlesiyle denge tekrardan Kuzey Kore lehine dönmeye başladı. 


   Daha sonra ABD'nin orduyu güçlendirmesi üzerine savaş daha da kızıştı ve sonunda iki ordu da 38. enlemde kaldı. Yani, iki ülkede savaş öncesi (38. enlem olan) sınırlarına çekildi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı