UNUTULMAZ KOMUTAN FAHREDDİN PAŞA

   

   Fahreddin Paşa, 1868 doğumludur. İsmini tüm cihana duyuran olay ise Birinci Dünya Savaşı'nda meydana geldi. Fahreddin Paşa, Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngilizlerle birlik olan Şerif Hüseyin'in başlattığı isyana karşı başarılı mücadelesiyle tanındı. Bu mücadele tarihe, "Medine Müdafaası" olarak geçti. Fahreddin Paşa'da buradaki mücadelesinden ötürü, bu tarihten itibaren "Medine Müdafii" olarak anıldı. İngilizlerin bölgedeki ajanı Lawrence ise ona "Çöl Kaplanı" diyordu.

   Fahreddin Paşa, Medine'ye, Cemal Paşa'nın emriyle gönderildi. Şerif Hüseyin'in İngiliz desteğiyle başlattığı isyanla birlikte, buradaki birliğin başına geçti. Burada başarılı mücadeleler verdi. 

   Savaş sonunda İngilizler tarafından esir alındı. Mısır'a ve Malta'ya sürgüne gönderildi. Yaklaşık 2 sene sonra ise sürgünden kurtuldu. Sürgünden sonra Anadolu'ya geldi ve Milli Mücadele'ye katıldı. Bu mücadelede de aktif rol oynadı. 

   Tarihe adını altın harflerle yazdıran Fahreddin Paşa, 22 Kasım 1948 tarihinde kalp krizi geçirmesi sonucunda vefat etti. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı