5 Kasım 2012 Pazartesi

İKİNCİ MAHMUT'UN KISACA HAYATI

İkinci Mahmut, 20 Temmuz 1785 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Birinci Abdülhamit, annesi ise Nakşıdil Sultan'dır. Babası Birinci Abdülhamit, 7 Nisan 1789 günü hayatını kaybetti. Şehzade Mahmut, babasını kaybettiğinde henüz 4 yaşındaydı. Babasını kaybetmesinden sonra amcası Üçüncü Selim, öğrenimi ile bizzat ilgilendi.1807'de Kabakçı Mustafa İsyanı başladı. Bunun üzerine 29 Kasım 1807'de Üçüncü Selim tahttan ayrıldı. Ancak Rusçuk Ayanı Alemdar Mustafa Paşa, Üçüncü Selim'i destekliyordu. İstanbul'a gelerek tekrardan tahta çıkmasını sağlamak istedi. Üçüncü Selim bu olaylar sırasında öldü, Şehzade Mahmut ise son anda ölümden kurtuldu. Bunun ardından Şehzade Mahmut, 28 Temmuz 1808'de tahta oturdu. Fakat yaşadığı bu olay onu derinden etkiledi.

İkinci Mahmut tahta çıktığında vaziyet pek de parlak değildi. Uğraşması gereken bir sürü mesele vardı: Osmanlı-Rus savaşı, Vahabi İsyanı, Yeniçeri askerleri ile Alemdar Mustafa Paşa'nın askerleri arasındaki çekişme...

İKİNCİ MAHMUT DÖNEMİNDE YAPILAN YENİLİKLER

İkinci Mahmut, bu meseleleri hallettikten sonra büyük bir yenilik hareketine girişti:

1.) Posta teşkilatı kuruldu.
2.) İlköğretim mecburi hale getirildi.
3.) İlk defa Avrupa'ya öğrenciler gönderildi.
4.) Memur yetiştirmek için "Mekteb-i Maarif-i Adliye" kuruldu.
5.) Müsadere usulü kaldırıldı.
6.) Eşkinci Ocağı kuruldu.
7.) Yeniçeri Ocağı kaldırıldı.

İkinci Mahmut döneminde Osmanlı donanması Navarin'de Fransız, İngiliz ve Rus donanmaları tarafından yakıldı. Bir süre sonra da Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa isyan etti ve Osmanlı topraklarına saldırdı. Kütahya önlerine kadar dayandı. Zorlukla durdurulmuştu. Bunun üzerine Kütahya Antlaşması imzalandı.

Yaptığı ıslahatlarla Osmanlı Devleti'nin tarihinde önemli bir yer edinen İkinci Mahmut, 1 Temmuz 1839'da, 54 yaşındayken vefat etti.

1 yorum:

  1. Çok güzel bir performans ödevi hazırladım ve bir kısmını burdan yararlanarak yaptım. Çok teşekkürler ellerinize sağlık. :)

    YanıtlaSil

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı