19 Ocak 2013 Cumartesi

KAYMAKAM NASIL OLUNUR?

Kaymakamlık, birçok üniversite mezununun hayallerini süsleyen bir makamdır. Buna karşın çok az sayıda kişi bu hayaline ulaşır. Çünkü açılan kontenjan her yıl oldukça sınırlıdır. Bu sebeple de adayları eleyebilmek adına çeşitli aşamalar koyulmakta. Peki kaymakamlık yolunda geçilmesi gereken aşamalar nelerdir? Nasıl kaymakam olunur?

Adaylarda öncelikli olarak aranan şart, üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme ya da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun olmaktır.

KAYMAKAMLIK İÇİN YAŞ SINIRI

Kaymakamlık için yaş konusundaki sınırlama şu şekilde: Sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak.

Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde belirtilen şartlara ve 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu'nun 2. maddesinde yer alan şartlara haiz olmak gerekmektedir.

KAYMAKAMLIK İÇİN KPSS PUAN TÜRÜ

Kaymakamlık Sınavı'na katılabilmek için KPSS'deki P37 puan türünde 75 ve üzeri puan almak gerekmektedir. Bunun ardından kaymakamlık için açılan kontenjanın 20 katı kadar aday sınava çağrılır.

KAYMAKAMLIK SINAVI-YAZILI SINAV

Kaymakamlık Sınavı, Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi (30 soru) ile Alan Bilgisi Testi'nden (90 soru) oluşmakta.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Konuları

Türkçe (%10)
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%5)
Türkiye'nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (%5)
Türkiye'de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (%5)

Alan Bilgisi Testi

Anayasa Hukuku (%20)
İdare Hukuku (%25)
Türkiye'nin İdari Yapısı (%10)
Türkiye'de Mahalli İdareler (%10)
Ekonomi (%10)

Yapılan yazılı sınav sonucunda 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylardan kaymakamlık için açılan kontenjanın 4 katı kadar aday mülakata/sözlü sınava çağrılır.

SÖZLÜ SINAV

Mülakatta başarılı olan adaylar 3 yıl süren bir eğitime tabi tutulurlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı