Kanuni Sultan Süleyman'ın Hayatı (Kısa-Özet Bilgi)

Kanuni Sultan Süleyman
Osmanlı Devleti'nin 10. padişahı Kanuni Sultan Süleyman kimdir? Kanuni Sultan Süleyman döneminde fethedilen yerler neler? İşte Kanuni Sultan Süleyman'ın kısaca hayatı. 

Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatı


Kanuni Sultan Süleyman, 27 Nisan 1495 tarihinde Trabzon'da dünyaya geldi. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi ise Kırım Hanı Mengli Giray'ın kızı Ayşe Hafsa Sultan'dır. 7 yaşında gittiği Topkapı Sarayı'nda çok iyi bir eğitim aldı. Karakızoğlu Hayrüddin Efendi en önemli hocalarındandı. 1509 yılında Kefe Valiliği'ne gönderildi. Babası Yavuz Sultan Selim tahta çıkınca da Manisa Valiliği'ne gönderildi.

Babası Yavuz Sultan Selim'in 1520 yılında ölümü üzerine, tek varis olarak tahta çıktı. Bu sırada 25 yaşında olan Kanuni Sultan Süleyman, Osmanlı Devleti'nin 10. padişahı olmuştur.

Osmanlı Devleti, onun döneminde en parlak ve güçlü dönemini yaşadı. Hukuk alanında yaptığı düzenlemelerden dolayı 'Kanuni' unvanını aldı. Avrupa'da ise 'Muhteşem' olarak adlandırılıyordu. Bu dönemde Avrupa'daki birçok düşünür, Kanuni'nin yönetim tarzına olan hayranlıklarını açık bir şekilde belirtmiş; kendi ülkelerinin kurtuluş reçetesi olarak Osmanlı Devleti'nin yönetim tarzını göstermişlerdi.

Kanuni, başarılı bir devlet adamı olmasının yanında, aynı zamanda başarılı da bir şairdi. 2779 gazelden oluşan 'Divan-ı Muhibbi' adında bir divanı bulunmaktadır. Avrupalılar arasındaki dini birliği bozmak ve Akdeniz'deki ticareti canlandırmak amacıyla 1535 yılında Fransızlara kapitülasyon verdi.  

Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Kuşatması sırasında, 6 Eylül 1566 günü, vefat etti. 

Kanuni Sultan Süleyman döneminde fethedilen yerler


Tarih
Fethedilen Yer
1521
Belgrad
1522
Rodos
1526
Başta Budin olmak üzere Macaristan’ın büyük bölümü (Mohaç Meydan Muharebesi sonucunda gerçekleşmiştir.)
1534
Bağdat ve Basra
1538
Boğdan ve Besarabya
1540
Mora ve Dalmaçya kıyıları
1543
Estergon
1551
Trablusgarp
1553
Gürcistan ve Azerbaycan’ın batısı, Tebriz
1565
Sakız Adası
1566
Zigetvar

Kanuni döneminde yapılan fetihleri rakamlarla şu şekilde açıklayabiliriz: Osmanlı Devleti'nin sınırları Yavuz Sultan Selim zamanında 6.557.000 kilometre kareyken, Kanuni Sultan Süleyman zamanında 14.893.000 kilometre kareye çıktı. 

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kanuni'nin ölümü hakkında yaptığı açıklamada, "Kanuni Sultan Süleyman'ın son seferi Zigetvar Seferi'dir. Hasta gitmiştir ve o yüzden de araba kullanmıştır. Zaten yaşı ilerlemiştir. Kuşatma uzadıkça daha da kötü olmuştur ve son 36 saatin içinde ölmüştür" ifadelerini kullandı. 

Kanuni Sultan Süleyman nasıl öldü?

Yorumlar

 1. Acayip derecede beğendim ödevimde de çok yararlı olduöbür sayfalara baktım bişey bulamadım ama bu çok kısa ve çok iyi süpersiniz ellerinize sağlık :))

  YanıtlaSil
 2. anlamlı pek bi bilgi yok

  YanıtlaSil
 3. İyi İşime çok yrdı yznın eline azına sağlık :))) :DDD

  YanıtlaSil
 4. buda çok kısa bi ortasını bulamadım ögrtmn 4 sayfa dedei

  YanıtlaSil
 5. bence diğer sayfalara göre daha iyi xD kapiş

  YanıtlaSil
 6. tşk ederim ödevime yaradı amma 3.30 sayfa tuttu

  YanıtlaSil
 7. tesekkür ederim hoca inşallah yüz verir

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel olmuş muhteşemsi olmuş

  YanıtlaSil
 9. Saol kardeş çok işime yaradı

  YanıtlaSil
 10. coooooooooooooookkkkkkkkkkkk iyi oldu

  YanıtlaSil
 11. iyi ama ezberlemem lazım :D :(

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı