11 Şubat 2013 Pazartesi

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'IN HAYATI/Özet-Kısa Bilgi


Kanuni Sultan Süleyman, 27 Nisan 1495 günü Trabzon'da dünyaya geldi. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi ise Kırım Hanı Mengli Giray'ın kızı Ayşe Hafsa Sultan'dır. 7 yaşında gittiği Topkapı Sarayı'nda çok iyi bir eğitim aldı. Karakızoğlu Hayrüddin Efendi en önemli hocalarındandı. 1509'da Kırım'daki Kefe Valiliği'ne gönderildi. Ardından babası Yavuz Sultan Selim'in tahta çıkmasıyla birlikte Manisa Valiliği'ne atandı.

Babası Yavuz Sultan Selim'in 1520 yılında ölümü üzerine, tek varis olarak tahta çıktı. Osmanlı Devleti'nin onuncu padişahı olmuştu. Bu sırada 25 yaşındaydı.

Osmanlı Devleti; en parlak, en güçlü dönemini onun zamanında yaşadı. Yaptığı hukuki düzenlemelerden ötürü 'Kanuni' unvanını aldı. Avrupalılar ise ona 'Muhteşem' diyorlardı. Birçok batılı düşünür, kötü durumda olan Avrupa'nın kurtuluş reçetesi olarak Osmanlı Devleti'ni gösteriyor; Kanuni'nin yönetim tarzına olan hayranlıklarını açıkça belirtiyorlardı.

Kanuni Sultan Süleyman, başarılı bir devlet adamı olduğu kadar başarılı da bir şairdi. 'Divan-ı Muhibbi' adında bir divanı vardı. Bu divanında 2779 gazel bulunmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman, padişahlığı boyunca devletin sınırlarını oldukça genişletti. Bu dönemde fethedilen topraklar şunlardı: Belgrad(1521), Rodos(1522), Mohaç(1526), Bağdat ve Tebriz(1534), Boğdan ve Preveze(1538), Macaristan(1541), Estergon(1543), Trablusgarp(1551), Irak, Azerbaycan ve Erivan(1555), Sakız Adası(1566)

Kanuni döneminde yapılan fetihleri rakamlarla açıklamak gerekirse; Devletin sınırları, Babası Yavuz Sultan Selim döneminde 6.557.000 kilometre kare iken, onun döneminde 14.893.000 kilometre kareye ulaştı.

1535 yılında, Avrupa'daki Hristiyan birliğini bozmak ve Akdeniz ticaretini canlandırmak için Fransızlara kapitülasyon verdi.

Zigetvar kuşatması sırasında, 6 Eylül 1566 günü, hayatını kaybetti.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'DAN SONRA TAHTA KİM GEÇTİ? TIKLAYIN

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN NASIL ÖLDÜ? TIKLAYIN

14 yorum:

 1. Acayip derecede beğendim ödevimde de çok yararlı olduöbür sayfalara baktım bişey bulamadım ama bu çok kısa ve çok iyi süpersiniz ellerinize sağlık :))

  YanıtlaSil
 2. anlamlı pek bi bilgi yok

  YanıtlaSil
 3. İyi İşime çok yrdı yznın eline azına sağlık :))) :DDD

  YanıtlaSil
 4. buda çok kısa bi ortasını bulamadım ögrtmn 4 sayfa dedei

  YanıtlaSil
 5. bence diğer sayfalara göre daha iyi xD kapiş

  YanıtlaSil
 6. tşk ederim ödevime yaradı amma 3.30 sayfa tuttu

  YanıtlaSil
 7. tesekkür ederim hoca inşallah yüz verir

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel olmuş muhteşemsi olmuş

  YanıtlaSil
 9. Saol kardeş çok işime yaradı

  YanıtlaSil
 10. coooooooooooooookkkkkkkkkkkk iyi oldu

  YanıtlaSil
 11. iyi ama ezberlemem lazım :D :(

  YanıtlaSil

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı