Amerika'nın Kuruluşu Kısa BilgiAmerika Kıtası'nın keşfedilmesiyle birlikte başta İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerden buraya göçmenler yerleştirildi ve koloniler kuruldu. 1732 yılına gelindiğinde kolonilerin sayısı 13'e yükseldi.

İngiltere'ye bağlı olan bu koloniler içişlerinde serbestti. Sahip oldukları doğal kaynaklar sayesinde zamanla büyük bir ekonomik gelişme gösterdiler. İngilizler açısından bu durum oldukça kazançlıydı, çünkü kolonilerden vergi geliri sağlıyordu.

İngiltere, bir süre sonra koloniler üzerindeki baskısını artırarak kolonilerin tepkisini çekecek bazı kararlar aldı: Yeni vergiler koyulması, bazı mallarının üretiminin yasaklanması, bazı mallarının yalnızca İngiltere'den alınması...

İngiltere'nin koloniler üzerindeki baskısını artırmasında öne çıkan iki sebep vardı. Bunlardan ilki, büyük bir ekonomik gelişme gösteren kolonileri kendine rakip olarak görmesi. İkincisi ise Yedi Yıl Savaşları'nın ekonomisine yüklediği maliyeti kolonilerden sağladığı vergilerle gidermek istemesiydi.

İngiltere ile Amerikan kolonileri arasındaki gerginlik kısa bir süre içinde fiili savaşa dönüşecekti. Boston limanındaki çay yüklü İngiliz gemilerine halk saldırdı ve gemilerdeki çayları denize döktü. İngiltere'nin buna cevabı Boston limanını kapatmak oldu. Bunun üzerine koloniler birleşerek İngiltere'ye karşı ayaklanma başlattı. 

1775'te başlayan savaş 1783 yılına kadar devam etti. İngiltere, Amerikan kolonilerinin bağımsızlığını 3 Eylül 1783 yılında Paris Antlaşması ile tanıdı. Bağımsızlıklarını kazanan koloniler, 1787 yılında Amerikan Birleşik Devletleri'ni kurdular.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)