Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü?


Kanuni Sultan Süleyman, oğlu Şehzade Mustafa'yı neden öldürttü? Bu konuda iki tarihçinin yorumunu derledik.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Habertürk'te katıldığı bir programda, Şehzade Mustafa'nın öldürülmesiyle ilgili şu yorumu yaptı:
Kardeş katli cevaz verilmiştir. Sebebi, bir kardeşin isyana teşebbüs etmesidir. Kardeşin böyle bir tertibi olmayıp onun adına belirli bir grubun bir teşebbüste bulunması çok şeyi değiştirmiyor. 
Şehzade Mustafa'nın maalesef bulunduğu sancakta etrafının da tertibiyle bir isyan havasına girdiği açık ve orduda da taraftarları var. Böyle bir şeye 16. asırda tahammül edilemez. Orada padişahın evladını katlettirmesi, herhangi bir adamın evladını katlettirmesine benzemiyor. Bizim insanlarımız maalesef bu soyutlamayı yapamıyor.
Konu üzerine Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu'nun TVNET ekranlarında yayınlanan 'Tarihçe' programında yaptığı değerlendirme şu şekilde:
Şehzade Mustafa, mektupları olmasa bile sadece kendisine tuğra çektirdiği için idam edilirdi. Tuğra çektirmek yalnızca padişahlara mahsustur. O mührü siz kendi adınızla kazdırdığınız zaman padişahlık iddia ediyorsunuz demektir. Devletin bölünmesine çalışıyorsunuz demektir. Devlet, Osmanlı geleneğine göre, kutsal olduğundan buna dokundurmazlar. O yüzden evlatlarını da, yeğenlerini de, kardeşlerini de kurban ederler. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşık Veysel'in kısaca hayatı, eserleri

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı