10 Ocak 2014 Cuma

Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir? Kısaca Hayatı


Barbaros Hayrettin Paşa, korsanlıktan kaptan-ı deryalığa uzanan Osmanlı denizcilik tarihinin en önemli ismidir. 1478 yılında Midilli'de doğdu. Babası Gelibolulu sipahizade Yakup Bey'dir. Asıl adı Hızır'dır. Fakat sakallarının renginin kızıla çalması nedeniyle "Barbarossa" olarak anılır. 

Denizdeki yaşamına çok küçük yaşlarda başlayan Hızır Reis, Akdeniz'de kardeşi Oruç Reis ile kazandıkları bir gemiyi Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'e hediye olarak yolladı. Aynı yıl "Hayreddin" lakabını Yavuz Sultan Selim'den aldı Barbaros. Kardeşleri Oruç Reis ve İshak Reis ile birlikte Kuzey Afrika'da toprak edinmeye başlarlar ve Cezayir'i denetimleri altına alırlar. Bir süre sonra Barbaros Hayreddin Paşa, Yavuz Sultan Selim adına para bastırır, hutbe okutur. Bunun üzerine Yavuz Sultan Selim onu Cezayir Beylerbeyliği'ne getirir. 

Yavuz Sultan Selim'den sonra tahta Kanuni Sultan Süleyman çıktı. Barbaros Hayreddin Paşa, onun döneminde 1534'te Kaptan-ı Derya oldu. Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk kaptan-ı deryasıdır. Barbaros Hayreddin Paşa, kaptan-ı derya iken Haçlı ordusunu yenilgiye uğratarak Akdeniz'in bir Türk gölü olmasını sağlayan Preveze Deniz Savaşı'nı kazandı. Bu savaştan sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun Akdeniz'deki egemenliği pekişir. 1543'te Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle Fransa kıyılarına akın edip Fransa Kralı'na yardım etti.

Büyük denizci öldükten sonra da denize yakın olmak istemiştir. Bu nedenle türbesi, sağlığında kendi yaptırdığı medresenin içine Mimar Sinan tarafından yapılır. Denizlerde geçen yaşamı 4 Temmuz 1546'da İstanbul'da sona erdi. 

KAYNAK

Turkuvaz programı, TRT Haber, 10.bölüm

9 yorum:

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı