8 Mart 2014 Cumartesi

EDİSON'UN HAYATI KISACA


Thomas Alva Edison, 1847 yılında Ohio eyaletinin Milan şehrinde doğdu. Edison, okula başladığında öğretmeni, onun okuyamayacak kadar "aptal" olduğunu söyledi ve 3 ay sonra da onu sınıftan çıkardı. Böylece öğrenimi yarıda kalan küçük Edison'u annesi yetiştirdi.

12 yaşında hayatını kazanmak zorunda kalınca "Grand Trunk" adlı demiryolu şirketinde gazete satıcılığına başladı. Bu arada Detroit'teki kitaplıkta kitapları karıştırma imkanı buldu. 15 yaşlarındayken gazete satıcılığı ile birlikte bir trenin yük vagonunda gazete basmaya başladı. Bu vagon içinde yangın çıkınca buradaki işinden oldu. Bu yangın nedeniyle tren şefinden yediği tokat sağır olmasına yol açtı.

Bir telgraf memurunun çocuğunun tren altında kalmasını önleyince, bu iyiliği için telgraf memuru ona telgrafçılık dersleri vermeye başladı. Bundan sonra 5 yıl çeşitli yerlerde telgrafçı olarak çalıştı. Bu arada evinin tavan arasında kurduğu laboratuvarında araştırmalar yaptı.

Edison, 21 yaşındayken, Kongre'deki oyları saymaya yarayan bir makine icat etti. İlk aldığı bu berat ile kimse ilgilenmeyince, pratik faydası olan şeyler bulmaya çalıştı. Edison'un, bini aşan icatları içinde, en önemli olanları arasında gramofon, telefon ahizesi, elektrik motoru, batarya, mikrofon, teksir makinesi, dinamo, sinema çekim makinesi, ve en faydalı icatlarından olan elektrik ampulü ile çeşitli araçlar bulunmaktadır.

Edison, 1931 yılında öldü.

İCAT REKORTMENİ EDİSON

Thomas Edison, bütün hayatı boyunca yaklaşık 1300 icat yaptı. 1847 ve 1931 yılları arasında ABD'de yaşayan Edison'un en ünlü buluşu fonograftı. Fonograf, sesi bir gramofon gibi kaydediyordu. Ama plağa değil silindire. Edison, fonografa bir hikaye anlatarak ilk kayıt yapan kişi ünvanını da aldı.

Edison 1879'da elektrik ampulünü buldu. 1881'de elektriği evlere dağıtacak santrali icat etti. Halka açık ilk film 1891'de Edison'un laboratuvarlarında oynatıldı. Radyoya katkı yaptı.


KAYNAKÇA

Milliyet gazetesi, 18.04.1976, 18.02.1994

6 yorum:

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı