16 Mart 2014 Pazar

Fransız İhtilali Hakkında Kısaca Bilgi

Fransız İhtilali nedir? Fransız İhtilali'nin nedenleri nelerdir? Fransız İhtilali'nin sonuçları nelerdir?

İnsanlık tarihinin en büyük toplumdan ayaklanmalarından biri olan Fransız İhtilali, 14 Temmuz 1789'da, Fransa'nın başkenti Paris'te, halkın Bastille Hapishanesi'ni basması, tutuklu ve hükümlüleri salıvermesi, kralcı devlet güçlerini saf dışı etmesiyle başladı.

Fransa'da patlak vermesine karşılık, kısa sürede tüm dünyada etkileri görülüp yayılan bu devrim, Fransa kralı, saray görevlileri, soylular ve din adamlarının sömürüsüne karşı, burjuvazinin köylüleri ve işçileri de yanına alarak ayaklanması, sömürü düzenine belli ölçüde de olsa son vermesi, halkların, başlarında bir kral olmadan da cumhuriyet yönetimleriyle kendi kendilerini yönetebileceklerini göstermesi bakımından önem taşımaktadır.

Fransa kralının, Etats Generaux denen yetkileri kısıtlı meclisin, ülke yararına aldığı bazı kararları kabul etmemesi ve meclisin dağıtılmasını istemesi, bu meclisin tepkisi ile karşılandı. Meclis kendisini "Milli Meclis" ilan etti ve üyeler, istenen reformlar yapılmadan dağılmamaya ant içti.

Paris halkı da silahlanıp Bastille kalesini bastı ve buradaki hükümlü ve tutukluları salıverdi. İki hafta sonra Kurucu Meclis, insan hakları bildirisini yayınladı. Bu bildiri, tüm insanların hür doğup hür yaşayacakları, eşit haklara sahip oldukları, başkalarına zarar vermedikçe her dilediklerini yapmakta serbest oldukları, can, mal ve ırzın kutsal olduğu, yargılanmadan kimsenin suçlu sayılamayacağı gibi ilkelerdi.

KAYNAK

Milliyet gazetesi, 14.07.1985, Renk, s.3

16 yorum:

 1. saolunnnnnnn


  BİR DOST...

  YanıtlaSil
 2. Tek cümleyle özetlenemez mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fransız ihtilali 1789 yılında halk ve burjuva denilen orta tabakanın krala asilere ve ruhbanlara karşı ayaklanması sonucu çıkan bir olaydır

   Sil
 3. bukadar süper

  YanıtlaSil
 4. Çok uzun ama yaaaa..... daha kısası yok mu varsa lütfen hemen paylaşın acil ödevimi yetiştiremem ben yoksa lütfen lütfen lütfen..........

  YanıtlaSil
 5. Cok uzun amaa :(

  YanıtlaSil
 6. bu mu uzun adam yıllar süren devrimi üç paragrafa sığdırmış bnce yeterli

  YanıtlaSil
 7. iyi ki kısa dedik

  YanıtlaSil
 8. Uzun ama ben yazdım çok işime yaradı sağolun :)

  YanıtlaSil
 9. çok kısaymış

  YanıtlaSil
 10. elinize saglık güzel olmuş kısa ve öz super

  YanıtlaSil
 11. Çok teşekkür ederim harika olmuş.Çok işime yaradı����

  YanıtlaSil

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı