Fransız İhtilali Hakkında Kısaca Bilgi

Fransız İhtilali'ni sembolize eden tablo
Fransız İhtilali nedir? Fransız İhtilali'nin nedenleri nelerdir? Fransız İhtilali'nin sonuçları nelerdir?

Dünya tarihinin en büyük toplumsal ayaklanmalarından biri olarak kabul edilen Fransız İhtilali, 14 Temmuz 1879 günü despotizmin simgesi olarak görülen Bastille hapishanesinin halk tarafından basılıp bütün mahkumların salıverilmesi ile başladı. Bu sebeple 14 Temmuz günü Fransa'da ulusal bayram olarak kutlanmaktadır. 

Fransa'da başlayan isyan dalgası, kısa bir süre içinde başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alacaktı. 

FRANSIZ İHTİLALİ'NİN NEDENLERİ

Fransa İhtilali'nden önce halk arasında büyük huzursuzluk mevcuttu. Monarkların sık sık savaşa girişmesi ekonomik olarak ülkeyi sarsmış;bunun sonucunda da halka ağır vergiler yüklenmişti. Fakat, soylular ve kilise vergiden muaftı. Halk ağır vergilerin altında ezilirken ve devlet yönetiminde söz sahibi olamazken; kilise ve soylular, refah içinde yaşıyor ve yönetimde çok daha fazla sözü geçiyordu.

Fransa'da uzun zamandan beri toplanamayan “Etats-Generaux” olarak adlandırılan parlamento, tüm toprak mülkiyetinden vergi alınmak istenince soyluların çağrısıyla toplandı. Parlamentoda ruhbanlar, soylular ve halk olmak üzere üç tabaka bulunuyordu. Parlamentoda bir türlü anlaşma çıkmayınca Üçüncü Tabaka, yani halk, kendisini Ulusal Meclis olarak ilan etti. Kralın meclisi kapatma girişimine karşı halk buna karşı koydu ve Bastille Baskını'nı gerçekleştirdi.

FRANSA İHTİLALİ'NİN SONUÇLARI

İhtilalin ardından kilise ve soyluların ayrıcalıkları kaldırıldı. 26 Ağustos 1789'da kurucu meclis tarafından "İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi" ilan edildi. Burada insanlık tarihi açısından ilerici ifadeler yer aldı: Hukukun üstünlüğü, yasalar önünde eşitlik, mülkiyet dokunulmazlığı vs. 

Fransız İhtilali ile birlikte mutlak monarşiler yıkılarak ulus devlet biçimi yaygınlaşmıştır. Halkların başlarında bir kral olmadan cumhuriyet yönetimiyle kendi kendilerini yönetebilecekleri gösterilmiştir. 

Yorumlar

 1. saolunnnnnnn


  BİR DOST...

  YanıtlaSil
 2. Tek cümleyle özetlenemez mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fransız ihtilali 1789 yılında halk ve burjuva denilen orta tabakanın krala asilere ve ruhbanlara karşı ayaklanması sonucu çıkan bir olaydır

   Sil
 3. bukadar süper

  YanıtlaSil
 4. Çok uzun ama yaaaa..... daha kısası yok mu varsa lütfen hemen paylaşın acil ödevimi yetiştiremem ben yoksa lütfen lütfen lütfen..........

  YanıtlaSil
 5. Cok uzun amaa :(

  YanıtlaSil
 6. bu mu uzun adam yıllar süren devrimi üç paragrafa sığdırmış bnce yeterli

  YanıtlaSil
 7. iyi ki kısa dedik

  YanıtlaSil
 8. Uzun ama ben yazdım çok işime yaradı sağolun :)

  YanıtlaSil
 9. çok kısaymış

  YanıtlaSil
 10. elinize saglık güzel olmuş kısa ve öz super

  YanıtlaSil
 11. Çok teşekkür ederim harika olmuş.Çok işime yaradı����

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)