Lenin Kimdir? Hayatı, Neler Yapmıştır


Vladimir İlyiç Ulyanov Lenin, 1870 yılında Volga kıyısındaki Simbirsk kentinde doğdu. Lise öğrencisiyken ağabeyinin Çarlık yönetimi tarafından kurşuna dizilmesinin etkisi altında kalan Lenin, 17 yaşında Rusya'da devrimci bir örgüte üye oldu.

Kazan Üniversitesi'nde hukuk öğrenimini yaparken okuldan atılan ve sürgüne gönderilen Lenin, daha sonra Petersburg Hukuk Fakültesi'ni dışarıdan bitirdi. Marksizm'i öğrenmeye başladı. Marks ve Engels'in Komünist Manifestosu'nu Rusça'ya çevirdi.

23 yaşında Petrograd'a yerleşen Lenin, 1895'te Avrupa'ya yaptığı bir gezi dönüşü, üyesi olduğu "İşçi Sınıfının Kurtuluşu İçin Mücadele Birliği" adlı örgütün önderleriyle birlikte tutuklanıp Sibirya'ya sürüldü.

Sürgün dönüşü, 1900 yılında Avrupa'ya gitti ve Iskra gazetesini yayınladı. Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi kurucusu ve önderlerinden oldu. Uzlaşmazlık sonucu parti, Menşevikler ve Bolşevikler olarak ikiye bölündüğünde, Lenin, Bolşeviklerin başında yer aldı.

1917 Şubat devriminde Petrograd'a döndü. 7 Kasım'da da Bolşeviklerin gerçekleştirdikleri bir ayaklanmayla iktidarı ele aldı ve Halk Komiserleri Konseyi Başkanı oldu.

İki yıl iç savaşla uğraştı. 1918 yılı 30 Ağustos'unda Fanya Kaplan adlı bir kadının silahlı saldırısıyla ağır yaralandı. 21 Ocak 1924'te Moskova yakınlarında Gorki kentinde 54 yaşında öldü.

KAYNAK

Milliyet gazetesi, 19.01.1986, Renk, s.3

Yorumlar

  1. Merhabalar. Bana ödevde yardımcı olur musunuz?Lenin propagandası hakında?Teşekkürler

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı