Telefonu Kim İcat Etti? Kısaca


Alexander Graham Bell
Telefonu, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 1876 yılında Alexander Graham Bell icat etti. Gerçi Antonio Meucci 1854'te ve Elisha Grey de 1876'da telefon türü araçlar buldu. Ama Graham Bell, mahkeme kararıyla "telefonun mucidi" ilan edildi. Ve patentini aldı.

İşin ilginç yanı Graham Bell, "ben telefon icat edeceğim" diye yola çıkmamıştı. Sağırların duyabilmesine olanak sağlayacak bir alet geliştirmek istiyordu. Neye niyet, neye kısmet!

İlk telefonlar 1877'de Boston'da kullanıldı. İlk "umumi telefon" 1880'de Connecticut'ta çalıştı. İlk otomatik telefon görüşmesi Indiana eyaletindeki La Porte'de 1892'de gerçekleştirildi.

Anlatılan o ki, telefon ilk icat edildiğinde pek kimse "alıcı" çıkmamış. Ta ki, Brezilya İmparatoru telefonu deneyip de "Tanrım, konuşuyor bu!" diyene kadar...

Bir ilginç bilgi daha vermek gerekirse, telefon sözü "Alo" Graham Bell'in sevgilisinin adının baş harflerinden oluşmuştur. Graham Bell'in sevgilisinin adı Alessandra Lolita Oswaldo idi.

1847 yılında İskoçya'da dünyaya gelen Alexander Graham Bell, 1922 yılında Kanada'da hayata gözlerini yumdu. Toplamda 18 patenti bulunmaktadır. 


Kaynakça

Milliyet gazetesi, 03.11.193, s.4

Yorumlar

 1. keşke yabancı isimlerin yanında okunuşu da yazsa ama yinede çok yardımcı oldu asjdqer

  YanıtlaSil
 2. cok güzel bilgiler tsk ederim ve simge karapınara katılıyorum

  YanıtlaSil
 3. Şura ben telefon icat edeceğim diye yola çıkmamıştımı yoksa çıkmıştımı olacak ??  YanıtlaSil

 4. 1984 yılında İskoçya'da dünyaya gelen Alexander Graham Bell, 1922 yılında Kanada'da hayata gözlerini yumdu.

  bu adam şimdi -64 yaşındamı öldü wtf :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı