Kösem Sultan Kimdir? Kısaca Hayatı


Kösem Sultan, 1590 yılında Yunanistan'da dünyaya geldi. Birinci Ahmet'in eşi, Dördüncü Murat ile Sultan İbrahim'in annesidir. Kösem Sultan da Hürrem Sultan gibi büyük bir olasılıkla Slav ya da Rum kökenlidir. 

Küçük yaşlarda saraya alındı ve "Mahpeyker" adı verildi. Zamanla saray ve saltanat hiyerarşisinde kendine önemli bir yer sağladı. Genç Osman'ın yerine Birinci Mustafa'nın tahta geçmesinde önemli rol oynadı. Birinci Mustafa'nın tahttan indirilip yerine Genç Osman'ın geçmesi üzerine eski saraya gönderildi. Gönderilişinde Genç Osman'ın annesi Valide Sultan Mahrifuz Hadice Sultan'ın etkisinin olduğu söylenir. Zira Kösem Sultan'ın devlet içindeki etkinliğinden rahatsızdı.

Kösem Sultan, oğlu Dördüncü Murat 11 yaşında padişah olduktan sonra devlet içindeki nüfuzu daha da arttı. Dördüncü Murat, 1640 yılında öldükten sonra yerine diğer oğlu Sultan İbrahim çıktı. Sultan İbrahim'in çıkan bir isyan sonucunda ölümü üzerine Kösem Sultan'ın 6 yaşındaki torunu Dördüncü Mehmet tahta çıktı. Artık Valide-i Muazzama (Büyük Valide Sultan) olmuştu. Kösem Sultan yeniden saraydaki etkinliğini sağlamıştı.

Dördüncü Mehmet'in annesi Turhan Sultan'la üç yıl süren nüfuz mücadelesine girişti. 2 Eylül 1651 gecesi Topkapı Sarayı'ndaki dairesi basıldı ve boğularak öldürüldü. 

Kösem Sultan, yardımseverliğiyle de tanınmaktadır. Yardıma muhtaçlara hazineden maaş bağlamış, borcu nedeniyle hapis yatanların borcunu ödeyip hapisten kurtarmış, yetim kızları korumuş ve onları evlendirmişti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı