Anıtkabir hakkında kısaca bilgi

Anıtkabir (Fotoğraf: Pixabay)

Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden altı yıl sonra, 9 Ekim 1944 tarihinde temeli atılarak yapılmaya başlandı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşı, ölümünden on beş yıl sonra, 10 Kasım 1953 tarihinde buraya taşındı. 

Ankara'nın Kale'den sonra en hakim noktası olan Rasattepe'ye yapılması kararlaştırıldı. Anıtkabir'in Rasattepe'ye yapılması fikri ilk olarak CHP Aydın Milletvekili Mithay Aydın'dan gelmişti. Anıtkabir için 1941 yılında açılan proje yarışmasına Türkiye, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya, Fransa ve İsviçre'den toplam 49 proje katıldı. Yarışmayı Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda'nın "25" numaralı projesi kazandı. 

1944'te temeli atılan Anıtkabir'in inşaat süreci dokuz yıl sürdü. Şeref holünün duvarları Bilecik mermerleriyle kaplandı. Anıt; Giriş Yolu, Zafer Alanı ve Şeref Holü olarak adlandırılan üç ana bölümden oluşmaktadır. Yaklaşık 750 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.  Denizden 907 metre yüksekteki Anıtkabir'in ağırlığı da 150 bin tondur. 

Anıtkabir'e 26 basamaktan oluşan bir merdivenle ulaşılmaktadır. 26 basamak, Büyük Taarruz'un başladığı 26 Ağustos 1922 tarihini temsil etmektedir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı