Atilla İlhan'ın Hayatı (Kısa-Özet Bilgi)

ATİLLA İLHAN
Atilla İlhan, 1925 yılında İzmir'in Menemen ilçesinde dünyaya geldi. Babasının görevinden dolayı öğrenimini farklı okullarda sürdürmek zorunda kaldı. Henüz 16 yaşındayken yanında taşıdığı Nazım Hikmet şiirleri gerekçe gösterilerek tutuklandı. Yaklaşık 2 ay hapis yattı. Bu olaydan dolayı eğitimine de ara vermek zorunda kaldı. Daha sonra lise öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi.

Üniversite öğrenimini sürdürürken bir yandan da edebi çalışmaların ağırlık verdi. Bu dönemde çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. 1948 yılında Paris'e gitti. Burada yaptığı gözlemler, daha sonraki yıllarda kaleme alacağı eserlerini oldukça etkileyecekti. Bu dönemde, Paris ile Türkiye arasında sık sık gidip gelmiştir. Daha sonra Türkiye'ye temelli döndükten sonra Vatan gazetesinde yazmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir, Milliyet, Güneş, Meydan ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı. Bir dönem Bilgi Yayınevi'nde danışman olarak görev yaptı. Öte yandan 6 televizyon dizisinde senaryo yazarlığı da yapmıştır. Atilla İlhan, 10 Ekim 2005 tarihinde hayatını kaybetti.  

ATİLLA İLHAN'IN EDEBİ KİŞİLİĞİ

Atilla İlhan, Garip Akımı ve İkinci Yeni şiirine karşı çıkarak Maviciler olarak adlandırılan toplumcu gerçekçi bir şiir akımını başlatmıştır. Şiirlerinde coşkulu bir anlatım, lirik bir söyleyiş ve zengin bir hayal gücü öne çıkmaktadır. Edebiyatımızın en üretken yazarlarından biridir. 

ATİLLA İLHAN'IN BAZI ESERLERİ

Romanları
Sokaktaki Adam
Zenciler Birbirine Benzemez
Aynanın İçindekiler
Kurtlar Sofrası
Sırtlan Payı
Bıçağın Ucu

Şiirleri
Duvar
Sisler Bulvarı
Yağmur Kaçağı
Ben Sana Mecburum
Bela Çiçeği
Yasak Sevişmek

Deneme-Anı
Abbas Yolcu

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)