Karacaoğlan Hayatı Kısaca


Karacoğlan 1600'lü yılların başında doğmuştur ve aynı yüzyılın sonlarına kadar yaşamıştır. Karacaoğlan'ın Kozan dağı yakınındaki Varsak köyünde doğduğu söylenir. Bazı araştırmacılara göre ise Osmaniye ilinin Farsak köyünde doğmuştur. Karacaoğlan Çukurova'da doğup yörenin Türkmen aşiretleri arasında yaşamıştır. 

Şiirinin kaynağını doğup büyüdüğü göçebe toplumunun gelenekleri ve içinde yaşadığı yurt edindiği doğa oluşturur. Türkmen aşiretlerinin yaşayış ve düşünüş özellikleri onun kişiliğiyle birleşerek aşık edebiyatına yepyeni bir söyleyiş tarzı getirdi. Karacaoğlan duygularını gerçekçi bir biçimde dile getirir. Düşündüklerini ise açık, anlaşılır bir dille ortaya koyar. Söyledikleri düşten çok gerçeğe yaslanır. Anadolu insanın yaşam biçimi, Yörüklük kültürü ve ayrıca İslam anlayışı şiirlerini ciddi bir şekilde etkilemiştir. 

Karacaoğlan Türk Halk Edebiyatı'nın en güzel güzelleme ve koşmalarını basit, sade ve anlaşılabilir bir Türkçeyle ortaya koyar. Onun söyledikleri dilden dile kuşaktan kuşağa aktarılmıştır.

Karacaoğlan'ın Eserlerinden Bazıları

Bir Ayrılık Bir Yoksulluk
Bağlandı Yollarım, Kaldım Çaresiz
Elâ Gözlüm Ben Bu İlden Gidersem
Yeşi Başlı Gövel Ördek
Üryan Geldim Gene Üryan Giderim
Şu Yalan Dünyaya Geldim Geleli
İncecikten bir Kar Yağar
Güzel, Ne Güzel Olmuşsun
Elif
Dinle Sana Bir Nasihat Edeyim

KAYNAKÇA

TRT Avaz, Türk Halk Edebiyatı

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)